GÜNÜN BAŞARISI: BBC 100 Women 2019 listesinde bir Türkiyeli, Prof. Dr. Zehra Sayers
Prof. Dr. Sayers, 2019 Bilimde Diplomasi Ödülü’ne Türkiye’den layık görülen ilk bilim insanı olmuştu.

BBC, 2019 yılının esin kaynağı olan ve etkili çalışmalarıyla tanınan 100 Kadın listesini açıkladı. 100 Kadın çalışması bu yıl, “Kadınların yöneteceği bir dünya nasıl olurdu?” sorusuna odaklanıyor.

Listede, Suriye’nin yeniden inşasını planlayan mimardan, NASA’da Mars helikopteri proje müdürüne kadar alanında uzman birçok kadın, 2030’da bizi nasıl bir yaşamın beklediğine dair öngörülerini paylaşacak. Listenin ilk sırasında balerin Precious Adams yer alıyor. Listede aktivist Greta Thunberg, gazeteci Sara Wesslin de yer alıyor. Listede yer alan isimler arasında Türkiye’den Prof. Dr. Zehra Sayers de var.

BİLİMDE DİPLOMASİ ÖDÜLÜ SAHİBİ

Moleküler biyoloji ve biyofizik profesörü Zehra Sayers, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi.

Sayers, 8 Ortadoğu ülkesinden bilim insanını bir araya getirerek Ortadoğu Senkrotron Işınımı Deneysel Bilim ve Uygulamaları (SESAME) Laboratuvarı’nın kuruluş çalışmalarında yer aldı.

Bölgede türünün ilk örneği olan ve “Ortadoğu’nun CERN’i” (İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) olarak anılan laboratuvar mayıs 2017’de Ürdün’de açıldı.

Sayers, 2002’den 2018’e kadar laboratuvarın Bilimsel Danışma Komitesi Başkanı olarak görev yaptı. Sayers, bu çalışması nedeniyle dört ekip arkadaşı ile birlikte ABD Bilimde İlerleme Derneği (AAAS) tarafından 2019 yılı ‘Bilimde Diplomasi Ödülü’ne layık görüldü.

1974’te Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümünden mezun olan Sayers, daha sonra Londra Üniversitesi’nde Biyofizik alanında doktora yaptı.

Zehra Sayers, aynı zamanda Stanford Senkrotron Radyasyon Laboratuvarı (SSRL) eleştirmeni, Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi (TAC) Bilimsel Danışmanlık Komitesi ve EMBL Hamburg Proje Değerlendirme Paneli üyesi.

Sayers’in akademik kariyeri boyunca yapmış olduğu bilimsel çalışmaları, İsveç Doğa Bilimleri Araştırma Konseyi, TÜBİTAK, Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (EMBO), UNESCO, Jülich Araştırma Merkezi gibi kurumlarca desteklendi.

Sayers, 2019 Bilimde Diplomasi Ödülü’ne Türkiye’den layık görülen ilk bilim insanı olmuştu.-

BBC 100 WOMEN
BBC 100 Women listesi her yıl dünya çapında 100 etkileyici ve ilham verici kadına yer veriyor. 2013 yılında bir seri olarak başlatılan proje, kadınları merkeze yerleştiren hikayelere daha fazla yer vererek belgeseller, özellikler, incelemeler ve yaşamları hakkında röportajlar oluşturuyor. “BBC 2018 100 Kadın” listesinde Peru’dan yazar Isabel Alende, Yemen’den fotoğrafçı ve aktivist Büşra Yahya Almutawakel ve Özbekistan’dan akademisyen Leyla Belyalova yer almıştı.
İlgili haberler
GÜNÜN BAŞARISI: Projesiyle dünya birincisi olan Me...

Kalp damar uzmanlarının yarıştığı uluslararası bir yarışmada birinciliği kazanan Kalp Damar Uzmanı P...

GÜNÜN BAŞARISI: Muzdan elektrik üretti, yılın kadı...

Muz kabuğundan enerji üretmeyi başaran Kardelen Afrodit Adsal, Enerji Ekonomisi Derneği tarafından b...

GÜNÜN BAŞARISI: İlk yapay kalp naklini yapan Dr. D...

Avrupa’nın ilk ve tek yapay kalp cerrahi uzmanı olan Dr. Dilek Gürsoy, ‘toplumda önder’ konumundaki...