GÜNÜN BAŞARISI: Savaşa karşı yaşama şiirle tutunan Suriyeli Amineh
İngiltere, sığınmacı olarak gelen ve bir yılda öğrendiği İngilizce ile şiirler yazmaya başlayıp, Betjemen şiir ödülünü almaya hak kazanan Suriyeli Amineh Abou Kerech’in başarısını konuşuyor.

“Her yerden kelimeleri alıyorum. Şarkılardan, filmlerden, bilgisayar ya da televizyondan. Hepsini bir araya getiriyorum” diye anlatıyor Amineh, kız kardeşi ise hemen ekliyor; “O kadar basit değil. Aralıksız yatak odasına oturup, yeniden yeniden yazıyor.”

13 yıl önce Suriye’de doğan Amineh, savaş başladıktan sonra ailesiyle Mısır’a yerleşti. Mısır’da geçirdiği dört yıl boyunca şiir yazmaya başladı. Bir yıl önce İngiltere’ye yine ailesiyle gelen Amineh’nin karşısında artık öğrenmesi gereken yeni bir dil vardı.

Önce kendi çabasıyla sonra çevresindekilerin desteğiyle duyduğu her kelimeyi kapıp birleştirerek İngilizce’yi öğrenmeye başladı. Ve ardından şiirler geldi... Ulusal Şiir Günü’nde tüm cesaretiyle yarışmaya katılan Amineh, St Pancras'daki ödül töreninde John Betjeman heykelinin yanında, "Suriye'den geliyorum" sözleriyle şiirinin bir bölümünü İngilizce bir bölümünü de Arapça okudu.

Henüz 8 yaşındayken savaşla tanışan ancak bildiği, öğrendiği, öğrenebildiği her dilde şiire tutunan Amineh, Ulusal Şiir Günü’nde okuduğu şiirle Betjemen şiir ödülünü almaya hak kazandı

İlgili haberler
Mülteci kadınların umdukları Almanya bulduklarıyla...

Almanya’da da mülteci kadınlara yönelik ayrımcılık, şiddet hâd safhada. 639 kadınla yapılan anket so...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Evsizler ve mülteciler için 770 m...

İsveç'in Göteborg şehrinde kadınlar 1 yılda 770 metrekarelik dev bir battaniye ördü; evsizler ve mül...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Oyuncaklar mülteci çocuklara

Geçen yıl 100 gezgin, sırt çantalarında 3000 oyuncak, beraberinde kocaman hayalleri, umutları sığdır...