Seçim 2023
GÜNÜN BELLEĞİ: Faşizme karşı direnişte iki mücadele arkadaşı
Elfriede Tygör ve Charlotte Eisenblätter 25 Ağustos 1944’te idam edildi. İdama mahkum edileceklerini bile bile Rote Kapelle direniş örgütünde broşür basımı, dağıtımı, kuryelik yaptılar.

Elfriede Tygör steno memuru olarak meslek öğrenimi gördü. 1935’e kadar Berlin’deki Sovyet ticaret temsilciliğinde stenograf olarak çalıştı. Oberspree kablo işletmelerinde bir direniş grubuna liderlik eden hayat arkadaşı Fritz Plön ile birlikte Robert Uhrig çevresindeki direniş örgütünün üyesiydi. 1939’dan itibaren, o ve eşi yasa dışı anti faşist çalışmaları yoğunlaştırdı. Özellikle broşürlerin üretimini ve dağıtımını destekledi, kurye hizmetlerini devraldı ve evini Robert Uhrig, Wilhelm Guddorf ve John Sieg arasında direniş üzerine danışma için hizmete sundu. 4 Şubat 1942’de Fritz Plön ile birlikte tutuklandı ve mücadele arkadaşı Charlotte Eisenblätter gibi Ravensbrück toplama kampına gönderildi.

7 Temmuz 1944’te, Halk Mahkemesi tarafından Charlotte Eisenblätter, Ernst Knaack, Helmut Masche, Fritz Plön, Heinrich Preuss, Kurt Ritter ve Fritz Siedentopf ile birlikte en yüksek hapis cezasına çarptırıldı. Cezanın infazına kadar Potsdam hapishanesinden Barnimstrasse’deki kadın hapishanesine götürüldü. 25 Ağustos 1944’te Berlin- Plötzensee cezaevinde idam edildi.

Charlotte Eisenblätter, işçi bir aileden geldi ve ilkokuldan sonra ticaret memuru olarak çalıştı. Doğa Dostları ve İşçi Sporları Hareketi’ne katıldı ve Nazi döneminde Robert Uhrig, Beppo Römer ve John Sieg çevresindeki komünist direniş grubuna katıldı. Diğer şeylerin yanı sıra, dağıtımı ölüm cezasına tabi olan rejim karşıtı broşürleri kopyaladı, dağıttı. Büyük bir şirketin baş sekreteri olarak broşürlerin hazırlanmasına, adres yazılmasına ve bir taşıma aracının sağlanmasına yardımcı oldu. Şubat 1942’de tutuklandı ve Ravensbrück toplama kampına yollandı. 10 Temmuz 1944’te “vatana ihanete hazırlanmaktan” ölüm cezasına çarptırıldı. 25 Ağustos 1944’te Berlin-Plötzensee cezaevinde mücadele arkadaşı Elfriede Tygör ile birlikte idam edildi.


İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Antifaşist direnişlerde kadınlar

Çünkü insan için kendisini özgür hissetmek ve mahrum edildiği haklar uğruna mücadele etmek bir ihtiy...

GÜNÜN BELLEĞİ: Regl ve Yahudi Soykırımı

Regl hayatın bir gerçeği; ama çok az konuşuluyor. Toplama kamplarındaki kadınlar, en vahim ve zorlu...

17 Temmuz 1921| Faşizmin diz çöktüremediği Hannah...

23 yaşında gencecik bir kadınken düşman hattının gerisine paraşütle inen Hannah Senesh 17 Temmuz 192...