GÜNÜN BELLEĞİ: Rose Schneiderman
Amerikalı bir sendikacı ve kadın hakları savunucusu olan Rose Schneiderman, işçi kadınların ekmek ve gül mücadelesi içinde tarihteki yerini aldı.

Rose Schneiderman 6 Nisan 1882’de Rachel Schneidermann olarak doğdu.11 Ağustos 1972’de New York’ta öldü. Amerikalı bir sendikacı ve kadın hakları savunucusuydu.
1888’de Chełm’de okula gitti. 1890’da ailesi New York’a göç etti, babası burada menenjitten öldü. 13 yaşındayken işe gitmek ve beş kişilik ailenin bakımına katkıda bulunmak zorunda kaldı. 21 yaşında, sadece 1.37 m boyunda kızıl saçlı bir genç kadın olarak çalıştığı şapka fabrikasında işçilerin “United Cloth Hat ve Cap Makers ‘Union” a katılması için çaba harcadı ve sendikal kariyerine işçi temsilcisi olarak başladı. Mary Dreier ve Irene Lewisohn da dahil olmak üzere orta sınıf kadınlar ve “New York Kadınlar Sendikası Birliği” (NYWTUL) tarafından desteklendi. 1909/1910’da 20.000 New York tekstil çalışanı tarafından yapılan on üç haftalık grevin organizatörü olan Uluslararası Kadın Konfeksiyon İşçileri Sendikası (ILGWU) için çalıştı. İşçi kadınlar için mücadelesinde “ekmek ve güller” talebinde bulundu (Kadın işçinin ekmeğe ihtiyacı var, ama güllere de ihtiyacı var). 1911’de Schneiderman’da 146 kişinin ölümüne yol açan Triangle Shirtwaist Fabrikası’ndaki yangından sonra Büyükşehir Operası’ndaki anma etkinliğinde bir konuşma yaptı. Daha sonra Amerikan Sosyalist Partisinin (SPA) üyesi oldu. 1912’de WTUL’den bir yıllığına izin alarak 1907’de Harriot Stanton Blatch (1856-1940) tarafından kurulan Kadınların Eşitlik Ligi’nde çalıştı. Kadın işçilerin örgütlenmesine özen gösterdi. Parlak bir konuşmacıydı, bu nedenle kadınların oy hakkı için önde gelen bir propagandacı oldu.

‘ANARŞİNİN KIRMIZI GÜLÜ’
Bir senatörün, kadınların oy kullanmakla kadınlıklarını kaybedeceklerine dair itirazına saatlerce çamaşırhanelerde çalışan, göğüsleri açık şekilde dökümhanelerde ter döken kadınların kadınlıklarını koruyup korumadıklarını sorarak cevap verdi. Kadınlara seçim hakkı savunucusu ve radikal sendikacı olarak, kendisine burjuva muhalifleri tarafından sözde aşağılamak için ‘Anarşi’nin Kırmızı Gülü’ adı verildi. 1915’te Amerikan Kadın Barış Partisini ve Lahey’deki Uluslararası Kadın Barış Kongresinin delegasyonunu destekledi. Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, 1919’da Paris Barış Konferansı’na katılan ABD sendika heyetinin bir parçasıydı. Kasım 1919’da İngiliz Margaret Bondfield ile kadınların çalışması üzerine uluslararası bir konferans düzenledi. New York Kadınlar Sendikası Birliğinin (NYWTUL) başkanlığından sonra 1926 ile 1950 yılları arasında Amerikan Kadınlar Sendikası Birliğinin (WTUL) başkanlığını yaptı. Büyük Buhran ve Yeni Anlaşma politikaları sırasında, Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası, Sosyal Güvenlik Yasası ve Adil Çalışma Standartları Yasası’nı hazırlayan Ulusal İyileştirme İdaresi Danışma Kurulu üyesi oldu. 1937’den 1943’e kadar ev işçilerine yönelik sosyal güvenlik konularını, kadınlar için eşit ücret, çalışma koşulları, hizmet sektöründeki sendika haklarını takip eden New York yerel yönetiminde görevliydi.

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Valentina Vladimirovna Tereshkova

Valentina Vladimirovna Tereshkova Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) bayrağı altında u...

GÜNÜN BELLEĞİ: Käthe Leichter

Kendini işçi sınıfına adayan ve Viyana İşçi Odası kadın bölümü kurucusu olan Käthe Leichter, 1942 yı...

GÜNÜN KADINI: Bertha Von Kinsky

Tüm benliği ile barış mücadelesi veren ve bu sesi yükselten Bertha Von Kinsky ile tanışın...