GÜNÜN BELLEĞİ: Sadako Sasaki ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu
Savaşın çocukları nasıl etkilediğinin en hazin halidir Sadako’nun hikayesi. Bundan tam 62 yıl önce bugün yaşama gözlerini yuman küçük Sadako’nun hikayesini hatırlayalım.

Sadako Sasaki; Japonya'da, Hiroşima’da, Misasa Köprüsü yanındaki evinin yakınına atom bombası 6 Ağustos 1945 tarihinde düştüğünde iki yaşındaydı. Sadako, ölümünden önce bin origami hikâyesi ile hatırlanır ve günümüzde savaşın kurbanı bir çocuk olarak bilinir.

1954 yılına kadar sağlıklı bir çocuk olarak büyüyen Sadako okulda koşu yaparken ani bir kriz geçirir. Yapılan muayenede, atom bombasından etkilenen insanlarda görülen türden bir lösemiye yakalandığı anlaşılır. Hastanede kaldığı süre içerisinde durumu giderek kötüleşir. Sadako’nun hastanede kaldığı sürede onun en iyi kız arkadaşı ona eski bir Japon efsanesi olan 'Kâğıttan Bin Turna Kuşu' ndan söz eder. 'Kâğıttan Bin Turna Kuşu' derki; bir insan kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileği kabul olurmuş. Bunun üzerine Sadako ümidi kaybetmeyip kâğıttan 1000 turna kuşu yapmaya başlar.

Sağlığını kazanmayı diledikten sonra, hastanede kaldığı 14 aylık zaman zarfında kâğıtları katlayarak turna yapmaya devam eder ta ki yaşamı 25 Ekim 1955'te sona erene dek. Tam olarak kaç tane origami turnası yaptığı bilinmiyor. Sadako Sasaki'nin yaşamına dair çok sayıda kitap ve öykü yazıldı. Origami turnaları uluslararası barış hareketinin ve atom savaşına karşı direnişin simgesine dönüştü.

6 Ağustos 1990'da Seattle'daki Barış Parkı'na Sadako Sasaki'nin gerçek boyutlarda, elinde bir origami turnası bulunan bronz bir heykeli dikildi.

İlgili haberler
GÜNÜN HEYKELİ: Savaşın Çocuk Kurbanları İçin Anıt

İkinci Dünya Savaşı'nda Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’da Lidice köyü yerle bir edildi, çocuklar g...

GÜNÜN KAHKAHASI: Savaşın ağır yükünü taşıyanlara g...

Savaşın en büyük ağırlığı gülmeyi unutturması. Fakat yaşanan tüm bu acının içinde ağız dolusu gülebi...

Sessiz savaş: Kuzey Suriye’de bir hastanede bir gü...

Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Diala, hava saldırılarının ve onarımların ardından hizmet vermeye çalı...