GÜNÜN BİLGİSİ: Burada söz kadınlarda!
Çin’de yaşayan Mosuoları duydunuz mu? Kadınların aile reisi olduğu, soyun ve mülkiyetin anneden geçtiği, ticari kararları kadınların aldığı, kadınların yönettiği bir toplum burası.

Yunnan’da Himalaya eteklerinde 25 bin nüfuslu küçük bir grup vardır: Mosuolar. Mosuolar’da evlilik kurumu yok, erkeklerin mülk edinme hakkı bulunmuyor, soyun devamı kız çocukları üstünden sağlanıyor. Bu ve başka nedenlerle erkekler, kadınlara bağımlı olarak yaşıyor. Doğan çocuklar babanın değil, annenin soyadını alıyor. Miras, anneden kıza geçiyor. Çocuklar harçlığını babalarından değil annelerinden alıyor. Erkekler maaşlarını evin reisi olan kadına veriyor. Paranın yönetimi kadınların elinde ve yine ticari kararları onlar veriyor.


Kadın egemenliğine bağlı geniş ailelerde, çocuklar annelerin evlerinde büyütülüyor ve bir evlilik kurumu yok. Bunun yerine Çince’de “zouhun” denen bir ilişki biçimi var. Düzenli cinsel ilişki yaşayan bireyler ayrı evlerde yaşıyor ve erkek bazı geceler kadının evinde kaldıktan sonra kendi evinin yolunu tutuyor. İki ev arasında gidip gelerek sürdürülen bir ilişki “zouhun”. Erkeğin bu toplumda yine de büyük kararlar alma yetkisi var ancak söz, yetki büyük çoğunlukla kadınlarda.

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Ezmira

Kadının bedeninden çıkıp sözcüklere dökülen bir dildir Ezmira... Konuşan, düşünen, sorgulayan, yarat...

GÜNÜN İLGİNCİ: 41 santimlik bel

41 santimlik bel olur mu demeyin, varmış. Ama hiç örnek alınacak bir şey değil. Bütün kadınlar olduğ...

GÜNÜN ŞARKISI: Bir gün gelecek

İnsan Hakları Haftasında Esmeray’ın umut dolu dizelerini hatırlayalım...