GÜNÜN BİLGİSİ: Cinsel taciz ya da cinsel saldırıya uğradığınızda neler yapabilirsiniz?
Cinsel taciz ve cinsel saldırı nedir? Cinsel taciz ya da cinsel saldırıya uğradığınızda neler yapabilirsiniz? Nasıl bir yol izlemelisiniz? İşte yanıtı...

CİNSEL TACİZ NEDİR?
Sözle, gözle, vücut diliyle, posta veya elektronik haberleşme araçlarıyla gerçekleştirilen, cinsel olarak rahatsız eden davranışların tamamı cinsel tacizdir. Laf atmak, istenmediği halde cinsel içerikli konuşmalar yapmak, öpücük atmak, cinselliği çağrıştıracak eşyalar göndermek vb davranışlar, cinsel tacizdir.

CİNSEL SALDIRI NEDİR?
Rızası olmaksızın elleme, dokunma, sarılma gibi vücut dokunulmazlığını ihlal eden davranışların tamamı cinsel saldırıdır.

CİNSEL TACİZ YA DA CİNSEL SALDIRIYA UĞRADIĞINIZDA NELER YAPABİLİRSİNİZ?
· Cinsel taciz ve cinsel saldırı suçları şikâyete bağlı suçlardır. Olayı ve faili öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 ay içinde şikâyet edebilirsiniz. 6 ay içinde şikayetçi olmadığınız zaman şikâyet hakkınızı kaybedersiniz.
· Doğrudan olayın olduğu yerdeki karakola (karakol yoksa jandarmaya) veya savcılığa başvurarak şikayetçi olabilirsiniz.
· Cinsel taciz suçu, e-posta, posta ya da sms göndererek işlenmişse, gelen e-posta, posta ve mesajları (yani kanıt olabilecek her şeyi) yok etmeyin ve saklayın.
· Cinsel saldırı sokakta gerçekleşmişse, kamera kayıtları olması muhtemel yerlerden kamera kayıtlarını almaya çalışın. Bu kayıtları, savcılığa veya karakola/jandarma komutanlığına delil olarak sunun.

UNUTMAYIN!
Cinsel şiddetin sorumlusu cinsel şiddet uygulayandır. Sizin yaptığınız ya da yapmadığınız herhangi bir eylem cinsel şiddetin nedeni olmaz!
Kaynak: Mor Çatı

İlgili haberler
Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından b...

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Çağımızın şiddeti: Dijital şiddet

Teknolojik araçlar kadını küçük düşürmek, cezalandırmak, denetlemek için kullanılıyorsa bu dijital ş...