GÜNÜN BİLGİSİ: Evde çamaşır kurutmak, akciğer hastalığı nedeni
Havalar soğuyup bir de yağmur başlayınca ne olacak o çamaşırlar? Siz de kış gelince çamaşırları evde mi kurutuyorsunuz? Peki, evde çamaşır kuruttuğunuzda nefesinizde sorunlar hissediyor musunuz?

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Nihal Başay, evde kurutulan çamaşırın akciğer hastalıklarına yol açacağına dikkat çekiyor:

“Kış aylarında kalorifer üzerinde ya da evin içinde kurutulan çamaşırlar içerideki nemi yüzde 30 artırır. Odadaki nemin artması da astım ve kronik akciğer hastalarını etkiler. Nemin gelişmesiyle birlikte ‘küf’ denilen mantarlar ortaya çıkar. Bunların yaydığı sporlar ise, başta enfeksiyona ve akciğer hastalıklarına neden olur. Akciğer hastalığı olmasa bile küfün ortamda bulunması enfeksiyonlara zemin hazırlar, kişinin bağışıklık sistemini düşürür. Bu da yine enfeksiyonlara ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Küfün ortamda aşırı düzeyde bulunması ağır pnömonilere (akciğerin iltihabı) neden olan ‘aspergillus’ denilen bir mantarın oluşmasına yol açar. Bu mantar da akciğerlerde pnömoni oluşmasına neden olabilir. ‘Aspergillus’ küften oluşan bir tür mantar hastalığıdır. Akciğerde ağır zatürrelere neden olabilir. Bu da hastanede yatarak, tedavi gerektirebilecek derecede sıkıntı yaratabilir.”

NE YAPABİLİRİZ?
Özellikle kış aylarında dışarıda çamaşır kurutmak kolay olmuyor. Peki bu durumda neler yapabiliriz? Dr. Başay önerilerini ise şöyle sıralıyor:

- Kurutma makineleri tercih edilebilir.

- Eğer evde çamaşır kurutmak zorunda kalınırsa yatılan odada bulunmaması gerekiyor. Çünkü küf duvarlara yapışıyor ve sağlığımıza zarar verdiği gibi zamanla eve de zarar veriyor. Küf, duvarlarda renk değişimine ve kötü kokuya da neden olabiliyor.

- Çamaşırları illa evde kurutacaksak, mümkün olduğu kadar az kullanılan odada kapıyı kapalı vaziyette kurutmak ve daha sonra odayı havalandırmak iyi olabilir.

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Güneşten korunun!

İster denizin kenarında, ister köyde tarlanın ortasında olun, muhakkak güneşten korunun. Güneşten ko...

GÜNÜN BİLGİSİ: Glutensiz beslenme herkes için sağl...

Kalıcı bir glutensiz diyet uygulaması, çölyak hastaları için etkili ve kaçınılmaz bir tedavi olmasın...

GÜNÜN BİLGİSİ: Anne sütü nasıl saklanmalı?

Anne sütünü hangi koşullarda, ne türden malzemeler kullanarak, nerede saklamak sağlıklı? Yanıtlar bu...