GÜNÜN BİLGİSİ: Kiraz Çiçeği Mevsimi
Japonya’da senede bir kez gerçekleşen kiraz çiçeklerinin açması olayı, yerli yabancı herkesin ilgisini çekiyor. Bu meyve vermeyen ağaçlar kışın bitişini ve baharın gelişini kutluyor.

Japon kültüründe oldukça önemi olan kiraz çiçekleri mevsimi geldi çattı! Kiraz çiçekleri mevsiminde Japonya’da her yer pembe-beyaz çiçeklerle dolu masal diyarı gibi oluyor.
Kiraz çiçeklerinin Japon kültüründeki önemine nedir diye sorarsanız Japoncası Sakura olan kiraz çiçekleri, meyve vermeyen, sadece çiçek açan ve o çiçeklerini de 2 hafta içinde döken bir ağaç. Bu yüzden de hem güzelliği, hem de hızlı bir şekilde ölümü sembolize ettiği söylenir. Yani Japon kültüründe ölüme bakış açısını gösteren bir çeşit felsefedir.
Aynı zamanda kışın bitişini ve baharın geldiğini müjdeler. Henüz solmadan dallarından ayrılması ise ölümle yaşamın birlikteliğine işaret olarak yorumlanmıştır. Martın son haftası veya nisanın ilk haftası gibi açmaya başlayan bu pembe çiçekler tüm halkı bahara karşı biraz daha heyecanlandırır. Hatta kimileri bu döneme daha da anlam yükler ve evlilik tarihlerini bu döneme denk getirmeye çalışır. Japonyua’da 2 hafta süren Kiraz Çiçeği Festival birçok kentte büyük bir coşkuyla kutlanır.