GÜNÜN BİLGİSİ: Limonlu su içmenin 10 faydası
Sabah yada gün içinde, her gün limonlu su tüketmenin vücudunuza ne gibi faydaları var, öğrenmek ister misiniz?

10 madde ile limonun faydalarını sizler için özetlemeye çalıştım. Aslında sağlıklı gıdaların faydaları birkaç madde ile sınırlandırılamayacak kadar fazladır. Ayrıca vücudumuzu temiz tutmak, ona iyi bakmak bizim elimizde. Örneğin içme suyunuzun içine (pestisit içermediğine emin olduğunuz) bir dilim limon atarak alışkanlıklarınızda sağlıklı ve küçük bir fark yaratabilirsiniz. Bu kadar ufak bir değişikliğin bile vücudunuza katkısı inanılmaz.

1.Bağışıklık sisteminizi güçlendirir: Limon, C vitamini bakımından yüksektir, bu da soğuk algınlığı ile savaşmak için mükemmeldir. Beyin ve sinir fonksiyonlarını uyaran potasyum bakımından yüksektir. Potasyum ayrıca kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

2.Vücut pH’ını dengeler: Her gün limon suyu içtiğinizde vücudunuzun genel asitliğini azaltırsınız. Limon, en alkali besinlerden biridir. Evet, limonun sitrik asidi vardır, ancak bir kez metabolize edildiğinde vücutta asitlik oluşturmaz.

3.Kilo kaybına yardımcı olur: Limon pektin lifi bakımından yüksektir ve bu da açlık hissi ile savaşmaya yardımcı olur.

4.Sindirime yardımcı olur: Limon suyu istenmeyen malzemelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Karaciğer, sindirim için gerekli bir asit olan safrayı üretmeye teşvik eder. Verimli sindirime yardımcı olurken, mide ekşimesi ve kabızlığa iyi gelir.

5.İdrar söktürücüdür: Limon vücutta idrara çıkma oranını artırır, bu da arınmaya yardımcı olur. Böylece toksinler daha hızlı salınarak idrar yolunuzun sağlıklı kalmasını sağlar.

6.Cildi temizler: C vitamini bileşeni kırışıklıkları ve lekeleri azaltmaya yardımcı olur. Limon suyu, toksinleri kandan temizler ve cildin temiz kalmasını sağlar.

7.Nefesin tazelenmesini sağlar: Diş ağrısı ve diş eti iltihabının hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

8.Solunum problemlerini hafifletir: Sıcak limon suyu göğüs enfeksiyonlarından kurtulmanıza ve sinir bozucu öksürükleri kesmenize yardımcı olur. Astım ve alerjisi olanlara da yardımcı olacağını destekleyen çalışmalar var.

9.Zihninize iyi gelir: C vitamini, zihninizi ve bedeninizi strese maruz bıraktığınızda tükenen ilk vitaminlerden biridir. Daha önce de belirttiğim gibi, limon C vitamini ile doludur.

10.Kahve alışkanlığından kurtulamayanlara çözüm olabilir: Her sabah bir bardak limonlu su içmeye alıştıktan sonra sizi uyandırmak için kahveye ihtiyaç duymayacaksınız.

Sağlıkla kalın..

Kaynak: yogikbeslenme.com

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Çocuğun zararlı içeriğe maruz kalma...

Pornografiye maruz kalma çok küçük bir çocuğa zarar verebilecekken, ergenler söz konusu olduğunda ay...

GÜNÜN BİLGİSİ: Nafaka ile ilgili gerçekler bir tık...

Kadınların nafaka hakkına göz dikilen şu günlerde ilaç gibi bir sayfa oluşturuldu. ‘Kadının İnsan Ha...

GÜNÜN BİLGİSİ: Kürtaja erişim hakkınız engelleniyo...

Hakkınız olmanıza ve talep etmenize rağmen kürtaj hakkınız engellendiyse dikkat! Birileri suç işliyo...