GÜNÜN BİLGİSİ: Spor ruhsal hastalık riskini azaltıyor
Türkiye’de ve dünyada her 5 kişiden birisi herhangi bir ruhsal rahatsızlık yaşıyor. Kronik rahatsızlıklarda olduğu gibi ruh sağlığımızı korumak için de spor şart.

266,939 katılımcıyla yapılan yeni bir analize göre haftada 150 dakika veya daha fazla aktif olmanın depresyon riskinde %20’lik bir azalma ile ilişkili olduğu gözlemlendi.

Egzersiz yapmak bize hem kısa hem de uzun vadede birçok fayda sağlıyor. Araştırmalarda, sadece tek seferlik bir egzersizden sonra bile insanların iki gün süresince başarılarının daha yüksek olduğu gözlemlemlendi. Önceki çalışmalarda ise egzersizin, hafızayı ve bilişsel zekayı geliştirdiği gözlemlenmişti.

Spor yapmanın bu faydasının nedenine gelecek olursak, endorfin, halk tabiriyle mutluluk hormonu salgılamaktan dolayı olduğu biliniyor. Bedensel olarak aktiflik, vücudunuzun ödül mekanizmasını tetikler ve bu vesileyle spordan sonra kendinizi daha dinç ve daha özgüvenli hissedersiniz.

Eğer kendinizi fazlasıyla depresif hissediyorsanız ve eğer kronik bir sorununuz yoksa psikiyatriye gitmeden evvel bir spor yapmayı denemelisiniz, kesinlikle farkı hissedeceksiniz.

Kaynak: Gaia

İlgili haberler
Ateşin tanıklığında dilekler: Hıdrellez

Bolluk ve bereketin simgesi, baharın gelişidir Hıdırellez. İnsanlar buluşur bugünde dilekler diler,...

GÜNÜN BİLGİSİ: Yeşil erik yemeniz için 11 neden

Bahar gelince akla gelen ilk meyvelerden olan eriğin bir çok faydası var. Ama tuzla yenmesi durumund...

GÜNÜN FİLMİ: Daire

Cafer Panahi'nin 2000 yılı, İsveç-İran ortak yapımı filmi Daire (Çember) erkek egemen bir toplum ola...