GÜNÜN BİLGİSİ: Sutyenle uyumak sağlıklı mı?
Hayır değil. Çünkü sutyenle uyumak kan dolaşımını engeller, uyku kalitesini düşürür, cildi tahriş eder, cilt pigmentasyonuna neden olur, mantar enfeksiyonuna yol açar, toksin atılımını engeller…

1. Kan Dolaşımını Engeller
Özellikle sutyeninizin tipi balenli ise, gece boyu giymeye devam ettiğinizde kan dolaşımınızı engeller. Eğer sutyeniniz çok sıkı ise, pektoral kaslarınızda daralma söz konusu olabilir. Öte yandan spor sutyeni gibi sıkı bir sutyen takmak, sürekli olarak dolaşımı kısıtladığından meme dokusuna zarar verebilir.

2. Uyku Kalitesini Düşürür
Uyurken çok dar giysiler giymek bir yana vücudunuzdaki hafif daralma bile uykunuzun kalitesini etkileyebilir. Aynı şekilde, sıkı bir sutyen takmak, rahatsızlığa ve uykunun bozulmasına neden olabilir.

3. Cildi Tahriş Eder
Gündüz ve gece boyunca üzerinizde kalan sutyenin askıları ve kancaları cildinize sürtünerek deri lezyonlarına neden olabilir. Sutyen uzun süre giyilirse ve özellikle de balenli ise, bu lezyonlar kistlere dönüşebilir.

4. Cilt Pigmentasyonuna Neden Olur
Hiper pigmentasyon, cilt renginin değişmesine, ciltte koyu lekelerin ortaya çıkmasına veya cildin düzensiz renk tonuna işaret eder. Uzun süre sutyen kullanmak, cildin belirli bir alanında artan melanin (Cildin rengini belirleyen pigment.) seviyesinin neden olduğu bir rahatsızlık olan cilt pigmentasyonuna neden olabilir. Zira kayışlar ve kancalar cilde sürekli olarak sürtünür, bu da cildin belirli bölgelerinde tahrişe, sürtünmeye ve hasara neden olur.

5. Memelerde Mantar Enfeksiyonuna Yol Açar
Özellikle düzenli bir şekilde yatağa sutyenle giriyorsanız, memelerinizde mantar enfeksiyonu gelişmesi bu davranışınızın ek bir sonucu olarak size geri dönecek. Nemli ve sıcak ortam, mantar için mükemmel bir üreme alanı. Üstelik de çoğu kadının tüm hayatlarını kaliteli olmayan sutyenlerle geçirdikleri düşünülürse! Bu nedenle, özellikle de sıcak ve nemli bir iklimde yaşıyorsanız, yatağa gitmeden önce sutyeninizi çıkarmanız çok önemli.

6. Toksin Atılımını Engeller
Geceleri dar bir sutyen takarsanız, lenfatik sisteminiz olumsuz yönde etkilenir. Bu durum, sıvı tutulması ve kronik iltihap ile sonuçlanan lenfatik drenaj ve kan akışını bozar. Lenf bezlerinin yardımıyla, toksinler memenin alt bölgesinden atıldığından bozulmuş lenfatik drenaj, toksinlerin atılımını inhibe ederek böbrekleri, karaciğeri ve diğer vücut kısımlarını olumsuz yönde etkiler. Ne yazık ki bu da meme kanseriyle sonuçlanabilir!

Sevgili kadınlar, sutyenle yatağa girmek çok sayıda sağlık sorununa yol açan bir durum. Emin olun, yatmadan önce sutyeninizi çıkarmak, sağlığınızı olumlu yönde etkiliyor. O zaman memelere özgürlük!

Kaynak:seksyapmak.com

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Kim buldu bu baş belası sütyeni!

Evet şimdi bir baş belası olabilir sütyen çoğu kadın için ama icat edildiği dönemde bir süre kadını...

GÜNÜN İSYANI: Sütyen takmadığı için işten atılan k...

Sütyen takmadığı için işten atılan Christina Schell “Bu cinsiyetçi bir uygulama. Benim meme uçlarım...

GÜNÜN BİLGİSİ: Sütyen nasıl seçilir?

Kendiniz için doğru sütyeni bulmak zor ve sıkıcı bir görev gibi gelebilir. Ama her şeye rağmen sağlı...