GÜNÜN BİLGİSİ: Umoja sığınma köyü
‘Umoja’, Kenya’da erkeklerin bulunmadığı, yalnızca kadınlar ve çocukların yaşadığı bir sığınma köyü.

Rebecca Lolosoli liderliğinde 28 yıl önce Umoja köy, Kenya’nın kuzeyinde yaşayan Samburu topluluğunun ataerkil geleneklerinden kaçmak isteyen kadınlar ve kız çocukları için güvenli bir sığınak.

Başlangıçta 15 tecavüz mağduru tarafından kurulan Umoja, şu anda cinsel şiddetten kaçarak kendisine sığınak arayan 40’ı aşkın kadın ve 200’den fazla çocuğa ev sahipliği yapıyor. Kenya gibi cinsel şiddet ve cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele eden bir ülkede, kadınlar için güvenli bir sığınak. Kenya’daki tüm kadınların ortak köyü olan Umoja bir ilk olarak tarihe geçti.

EKONOMİK KAZANÇLARI KENDİ ÜRETTİKLERİ
Köy, başkent Nairobi’nin yaklaşık 370 km kuzeyinde, aile içi şiddet, tecavüz, çocuk evliliği ve cinsel organ sakatlaması gibi nedenlerle kaçmak isteyen kadınlar için bir sığınma alanı haline geldi. Umoja, kendi kendini idame ettiren bir topluluk yaratmış bir nüfusa sahip. Kadınlar, safari turistleri ve ziyaretçileri için yakınlarda bulunan bir kampı çalıştırıyor, köyde el yapımı takılar ile zanaat ürünleri satıyor ve çevredeki köylerde eğitim amaçlı toplantılar düzenleyerek, diğer kadınlara haklarını öğretiyor.
Kadınlar, bu faaliyetlerden yalnızca maddi kazanç elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda daha önce sahip olmadıkları bir özgüven atmosferi yaratıyorlar.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili haberler
GÜNÜN KADINLARI: İlk kadın dövmeciler

Dövmenin tarihçesi M.Ö. 2000’lere kadar uzanıyor. Anadolu ve Mezopotamya kültüründe de olan dövme ka...

GÜNÜN KADINLARI: Cholita Tırmanıcıları

Bolivya’nın yerli kadınlarının ‘gözü yükseklerde’. Aymara Kadınları, And Dağları’nın zirvesine kadar...

GÜNÜN KABİLESİ: Anaerkil Tuaregler

Afrika’nın kuzeyinde yer alan ve anaerkil olan Tuaregler kabilesinde ilişkilerden günlük yaşama her...