GÜNÜN BİLGİSİ: Vardiyalı çalışmanın kadın işçilere zararı say say bitmiyor
Gece vardiyası işçiler için büyük riskler taşıyor. Özellikle işçi kadınların yaşadığı sorunlar say say bitmiyor!

· Sanayide gece vardiyalarında çalışan kadın işçiler düzensiz adet döngüleri ve adet ağrılarından daha çok muzdarip oluyorlar.  

· Gece vardiyalarında çalışan kadınlarda anne karnındaki bebeğin gelişimi gecikiyor, düşük riski yükseliyor. Bir araştırmaya göre gebelik sırasında vardiyalı çalışan laboratuvar personelinde gebeliğin düşükle sonlanması olasılığı 3,2 kat, hastanelerde çalışanlarda da 1,4 kat yüksek.

· Gebelik sırasında çalışma saatlerinin düzensiz olması da bebeklerin doğum ağırlıklarının olması gerekenden daha düşük olmasına neden oluyor.

· Gece vardiyalarında çalışan kadınlarda gündüz vardiyalarında çalışanlara oranla meme kanserine yakalanma riski yüzde 60 daha fazla. Bu saatler arasında çalışılan yıl ve haftalık çalışma süresi arttıkça risk de artıyor. Geceleri ışığa maruz kalmak meme kanseri riski ile ilişkili çünkü. Meme kanserine yakalanma riskindeki bu artış melatonin hormonunun yetersiz üretiminden kaynaklanıyor. Melatonin hormonu, başlıca gece uykusu sırasında üretilir. Hem de antioksidan özelliğe sahiptir. Gece ışığa maruz kaldığınızda, gece saatlerinde üretilen melatonin hormonu salınımı baskılanır. Bu da meme kanseri oluşumunda etkili olur.

· Yapılan araştırmalara göre vardiyalı çalışanlarda, duygu durumunda bozukluklar, depresyon, psikiyatrik sorunlar sürekli gündüz çalışanlara göre daha sık görülür. Ayrıca, genel olarak daha gergin ve asabi mizaca sahip olurlar.

· Olağandışı saatlerde uyanık olmak ya da geceleri çalışıp gündüzleri uyuyor olmak nedeniyle beden ritmindeki bozulmalar, vardiyalı çalışmayla artan iş stresinin en önemli nedenlerinden biri. Bu durum, yüksek tansiyon, kanser, depresyon, ülser ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara yol açar. Çalışanlar arasında yapılan araştırmalara göre sürekli gündüz çalışanlar en az stresli iken, dönen vardiya çalışmasında çalışanlar en büyük oranda stres altında kalıyorlar.

· Gece çalışmalarında kazalar da artıyor. Geceleri meydana gelen iş kazalarının sonuçları da daha ağır oluyor. Geceleri dikkat azalması ve kronik yorgunluk bu duruma sebep olabilmektedir.

· 20 yaşından önce en az üç yıl vardiyalı bir işte çalışanların MS olma ihtimali neredeyse yüzde 50 artıyor.

· Gece vardiyası çalışanları güneş ışığından az yararlandığı için D vitamini eksikliği de oluşuyor. D vitamini eksikliği beyin fonksiyonları ile doğrudan bağlantılı.

· Vardiyalı çalışma düzeni zamanından önce beyni yaşlandırabilir ve zihinsel becerileri köreltebilir. Ama eğer uyku-uyanıklık düzenini sağlayabilirseniz bu riski azaltabilirsiniz.

· Vardiyalı çalışma obezite ve tip 2 diyabet olasılığını da artırıyor. Toplumda en fazla görülen şeker hastalığı türü olan tip 2 diyabet, körlük, kalp krizi ve felç riski, sinir ve kan damarlarına zarar ve hatta uzuvları kaybetmeye kadar ciddi sonuçları olan bir hastalık. Biyolojik saatin bozulmasının, bel çevresi ölçülerini, hormonları ve uykuyu etkileyerek tip 2 diyabete yakalanma riskini arttırdığı düşünülüyor.


İlgili haberler
GÜNÜN SORUSU: Vardiyalı çalışan kadın işçiler soru...

Vardiyalı çalışan kadınların en büyük dertlerinden biri ev ve çocuk bakımı... Tuzla'dan bir işçinin...

Vardiyalı çalışma hem bedeni hem ruhu çökertiyor

Gece vardiyasında çalışan işçi kadınlar anlatıyor: "En büyük sorun uykusuzluk ve sinirlilik. Bu duru...

Gece vardiyası sağlığımızı bozuyor

Gece vardiyası sürekli uykusuzluğa ve yorgunluğa yol açıyor, vücut direncini düşürüyor. Vardiyalı ça...