GÜNÜN BİLGİSİ: Zeytinde sağlık var
Doğal sızma zeytinyağı sofralardan eksik olmasın. Yüksek miktarda E vitamini, K vitamini ve faydalı yağ asitlerini içerir…

Diyette yağlar tartışmalı bir konudur aslında. Hayvansal yağlar, tohumlardan elde edilen yağlar gibi birçok konuda sürekli farklı şeyler gündeme geliyor. Ancak konu zeytinyağına geldiğinde natürel sızma zeytinyağının sağlığa faydaları konusunda herkes hemfikir.

EN İYİSİ DOĞAL SIZMA
Zeytinyağı, zeytin meyvesinin ezilmesiyle elde ediliyor. Birkaç tipi var ama en iyisi natürel sızma zeytinyağı. Çünkü en çok bu tipinde doğal yöntemler kullanılıyor ve yağ, kendine has koku ve lezzetini kaybetmiyor. Zeytinyağı ne kadar kaliteliyse oksidasyona karşı kendini o kadar korur. Asıl yapısı majör ve minör olmak üzere ikiye ayrılıyor. İçeriğinde yüzde 2 oranında bulunan azınlık bileşikler kendine has lezzetini ve kokusunu sağlıyor. Ayrıca bu bileşikler yağın raf ömrünün de uzun olmasını sağlıyor. Asıl antioksidan içeriğini ise fenoller oluşturuyor.

KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUR
Natürel sızma zeytinyağı oldukça da besleyici. Yüksek miktarda E vitamini, K vitamini ve faydalı yağ asitlerini içeriyor. İçeriğindeki aktif bileşikler bazı ciddi hastalıklarla savaşmanıza yardımcı oluyor.
Kalp hastalıkları ve inme dünyada en yaygın ölüm sebepleri arasında yer alıyor. Birçok gözlemsel çalışmada, dünya çapında bu hastalıkların en az görüldüğü toplumların Akdeniz civarındaki ülkeler olduğu görülmüştür. Bu çalışmalar, dikkatleri buradaki insanların beslenmelerini araştırmaya, yani Akdeniz tipi beslenmeye yöneltmiştir. 2013 yılında İspanya’da yapılan büyük çaplı bir çalışmada, Akdeniz tipi diyetin kalp krizi, inme ve ölümleri %30 oranında azalttığı görülmüştür. Akdeniz diyetinin yıldızı ise zeytinyağıdır.

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Elinize ayağınıza sağlık

Bugünkü önerimiz el-ayak mantarına doğal çözümler bulmak için ne yapabileceğinize dair...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Aloe verayı dondurursanız...

Yaraya, yanığa, böcek ısırığına... Yüz temizliğine, el kremi niyetine... Her derde deva bir jel elde...

5 adımda kalp sağlığınızı koruyun!

Kalbimizi korumak için yapmamız gerekenler çok basit aslında. 5 adımda kalbimiz nasıl daha sağlıklı...