GÜNÜN ÇAĞRISI: 702. kez Galatasaray’dayız, kayıplarımızı istiyoruz!
Cumartesi Anneleri, 702. haftalarında Galatasaray Meydanında ‘adalet’ arayışına devam ediyor. Kayıp yakınları bu hafta 12 Eylül 1994’te kaybedilen Kenan Bilgin için bir araya geliyor.

Kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve sorumluların yargılanması için verdikleri mücadelede 701 haftayı geride bırakan Cumartesi Anneleri 702. haftalarında 12 Eylül 1994’te gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Kenan Bilgin için bir araya geliyor. Kayıp yakınlarının çağrısı şöyle:

12 Eylül 1994 sabahı, İnsan Hakları Derneğini telefonla arayan biri Ankara Dikmen’deki otobüs durağında bir kişinin sivil polislerce gözaltına alındığı bilgisini verdi. Olayı araştıran İHD gözaltına alınan kişinin 35 yaşındaki Kenan Bilgin olduğu ve bir operasyon kapsamında onunla birlikte çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı bilgisine ulaştı ve yasal girişimlere başladı.
11 kişi Kenan Bilgin’i Ankara Terörle Mücadele Şubesinde gördüklerini kamuoyuna açıkladı ancak Kenan Bilgin’in gözaltına alındığı inkâr edildi.
Tüm girişimleri sonuçsuz kalan aile davayı AİHM’e taşıdı.
Yargılama sonucunda mahkeme, Kenan Bilgin’in 12 Eylül 1994 tarihinde güvenlik güçlerince gözaltına alındığını; kendisinin 3 Ekim 1994’e kadar güvenlik güçlerinin elinde bulunduğunu; ancak bu konuda hiçbir kaydın tutulmadığını ve bundan sonra akıbetinin ne olduğu konusunda hiçbir kayıt ve bilginin bulunmadığını tespit ederek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni oybirliği ile mahkûm etti. (Bilgin/Türkiye 17.07.2001, BN: 25659/94)
702.haftamızda Bilgin Ailesi ile birlikte “ Kenan Bilgin için adalet!” diyerek buluşacağız.
Sizi de kırmızı bir karanfille adalet talebimize ses katmaya çağırıyoruz.

Tarih: 8 Eylül 2018 Cumartesi
Saat: 12.00
Yer: Galatasaray Meydanı 


İlgili haberler
GÜNÜN NOTU: Ömürleri çocuklarının kemiklerini arar...

‘Oğlumun kemiklerini görmeden ölmek istemiyorum’ diyen ancak o kemiklere kavuşamadan toprak olan ann...

Cumartesi’den kalan...

Cumartesi Anneleri umutlu ve dirençli bir mücadelenin çok özel bir yerinde duruyorlar. Bıkmadan usan...

Cumartesi Anneleri’nin 701. haftası: Yine engellem...

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini soran ve sorumlularını arayan Cumartesi Anneleri 701.’i...