GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadın heykellerin sayısı artırılsın
Heykellerin birçoğu erkek kahramanlardan oluşuyor, sadece Dünyanın birçok ülkesinde bu böyle. Norveç'te buna dikkat çekiliyor ve buna çağrı yapılıyor: Kadın heykellerin sayısı artırılsın!

Norveç’te Sosyalist Sol Parti, cinsiyet eşitliğine dikkat çekerek ülke genelinde kadınların heykellerinin artırılmasını istedi.

Norveç’te Sosyalist Sol Parti, cinsiyet eşitliği sorununu farklı bir açıdan ülke gündemine taşıdı. Sol Parti, parlamentoda tarihe iz bırakmış kadınların heykellerinin sayısının artırılmasını istedi. Ülke genelindeki heykellerin kadınları yeterince temsil edemediğine dikkat çeken Sol Parti, ayrıca bu heykellerin çoğunun isimsiz olduğunu vurguladı. Sol parti, kadın heykellerin sayısına, pozitif ayrımcılık kapsamında kota getirilmesini önerdi.

Sol Partili Oddny Milijeteig, konuyla ilgili şunları söyledi: “Tüm kahraman heykeller tarihteki erkeklere ait. Bu da sanki tüm tarihi erkeklerin yönlendirdiği, kadınların ise görünmez ve çok da bir etkisi olmadığı izlenimi yaratıyor. Bu öneri 150 yıl önce yapılmalıydı. Eğer bu konuda bir şey yapılmazsa 2000’lerin yarısına gelindiğinde sadece erkekleri hatırlatan anıtlarımız olacak.”

Kaynak: Sputnik

İlgili haberler
GÜNÜN HEYKELİ: İnsan Hakları Anıtı

Elinde bir kitap öylece dururken etrafı polislerle sarılan bir kadın heykelin, İnsan Hakları Anıtı’n...

GÜNÜN HEYKELİ: Evin bütün yükünü taşıyan kadın

İspanyalı bir ekip olan Asociación Cultural Octubre’ın yaptığı heykelde evin bütün iş yükünü sırtlan...

GÜNÜN HAREKETİ: Kaçırılan yerli kadınlar için buzd...

Kanada’da Jaime Black, kadınlara yönelik şiddet oranlarını hatırlatmak, yerli kadınların kaçırılması...