GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadın kırımı ve soykırımana karşı mücadeleye
3 Ağustos 2014 tarihinde İŞİD Şengal’e saldırdı. Binlerce Êzidî’yî katletti, 6 bin kadın ve çocuk esir alındı. 400 bin Êzidî göç etti. 3 bin Êzidî kadın ve çocu hâlâ IŞİD'in elinde esir.

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu 3 Ağustos gününün ‘Kadın kırımı ve Soykırıma karşı Uluslararası Eylem Günü’ olması için 2016 yılında yaptığı çağrıyı yineliyor. IŞID’in Êzîdî halkına karşı yürüttüğü soykırımın dördüncü yıl dönümü olan 3 Ağustos’un kadın kırımına karşı uluslararası mücadele günü olarak ele alınması için çeşitli etkinlikler planlayan Platform tüm kadınlara şu çağrıyı yapıyor:

3 Ağustos günü ortak eylemler ile insanlık suçunu uluslararası kamuoyunda panel, seminer, atölye, TV programları ve resim sergileri şeklinde planlama ile Êzidî kadınların mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyor, etkinlikleri örgütlemeyi ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.
Ortadoğu’ya yönelik geliştirilen savaş planlarını 3. Dünya savaşı olarak tanımlıyor, her türlü şiddetin başta kadının yaşamına, varlığına yönelik saldırı ve soykırımı olduğunu vurguluyoruz.
Bu yıl da tüm dünya kadınlarını, kadın örgütlerini 3 Ağustos 2018 günü 11.00’de eş zamanlı “1 dakika sessiz olmaya” siyah kurdele takarak soykırıma karşı mücadele etmeye sözümüzü söylemeye çağırıyoruz
Bu vesilesiyle tüm savaş ve çatışmalı bölgelerde halklara yönelik soykırım ve kadınlara dönük cins kırımına karşı birlikte mücadele edebileceğimize inanıyoruz.
Bu amaçla bir kez daha yapılacak etkinlikleri sıralıyoruz.

* Twitter’da saat 20:00’da 3 Ağustos hashtag ile buluşuyoruz.

* 1-3 Ağustos tarihleri arasında panel, seminer, TV programları, Resim Sergileri ile 3 Ağustos tarihinde yaşanan insanlık suçuna dair görsel paylaşımlar yapmaya,

*  3 Ağustos 2018 Saat:11:00’da 1 Dakika sessizlik, Siyah kurdele takma ve Basın açıklaması yapmaya çağırıyoruz.

Hep birlikte kadın soykırımının olmayacağı bir dünyada yaşamak dileğiyle…

Êzidî Kadınların Direnişi Bizim Direnişimizdir

Yaşasın Êzidî Kadınların Direnişi
İlgili haberler
IŞİD’in elinden kaçan Êzidî kadın: Birçok işkencey...

Bir yıl 10 gün boyunca IŞİD’in elinde esir kalan E.H.E. isimli Êzidî kadın, kendi imkanlarıyla IŞİD’...

GÜNÜN KISA FİLMİ: 'Kadın Soykırımını Durduracağız'

TJA, “Direneceğiz. Kadın soykırımını durduracağız ve yaşamı özgürleştireceğiz” diyerek bir kısa film...

GÜNÜN GÖRSELLERİ: Êzidîler...

Êzidîlere özgü ve 7 gün süren Batîzmê Bayramı (Dünyanın Oluşum Bayramı) kutlanmaya başlandı. İşte Se...