GÜNÜN ÇAĞRISI: Mersin Kadın Platformu tüm kadınları E.S.’nin davasına çağırıyor
Adana’nın Akçatekir beldesinde kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara uğrayan kız çocuğunun davası 29 Mart Cuma günü görülecek. Mersin Kadın Platformu ise davaya çağrı yapıyor

Yaz aylarında Adana’nın Akçatekir beldesinde kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara uğrayan kız çocuğunun davası için çağrı yapan Mersin Kadın Platformu, tüm kadınları 29 Mart Cuma günü görülecek davaya davet etti.

Platform adına Elmas Kara’nın yaptığı çağrı şöyle:

E.S.’nin 2018 yılında yurt müdürü ve rehber öğretmene 2015 yılında yaşadığı olayı anlatması ile dava süreci başlamıştır. Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklanan imam M.D. ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Uzman psikoloğun E.S.’nin beyanlarının güvenilir olduğunu belirtmesine, tüm delil ve raporlara rağmen son duruşmada da sanığın yeniden tutuklanması talebi reddedilerek, sanığın işlediği suç görmezden gelinmiştir. Son duruşmada ise bütün bu delillere ve sanığın hiçbir duruşmaya katılamamasına rağmen tutuksuz yargılama süreci devam ettirilmiş, mahkeme başkanı, ertelemeyi duyunca isyan eden aileye alay eder gibi “Sanığın tutuklanmaması beraat edeceği anlamına gelmez. Beraat etmesi ise suçsuz olduğu anlamına gelmez. Davayı bir üst mahkemeye taşıyarak takip edebilirsiniz” sözlerini sarf etmiştir. İşletilmeyen ve istismar suçlarını görmezden gelen adalet sistemine hesap soruyoruz; tüm taleplere ve delillere rağmen hâlâ tutuklu yargılanmayan sanık kimler tarafından, ne şekilde korunmaktadır?
Mersin Kadın Platformu olarak bizler, cinsel istismar faili imam gerekli cezayı alıp tutuklanana kadar adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. İmam M.D derhal tutuklanmalıdır ve bu olayda sorumluluğu olanlar hesap vermelidir. Bugün buradan 29 Mart Cuma günü saat 13.30’da Tarsus Adliyesinde görülecek dava için çağrıda bulunuyoruz. Gerçek adalet sağlanana ve sanık gereken cezayı alana kadar bu davanın da, erkek yargının da erkek egemen sistemin de peşinde olacağız. İstismarı aklamanıza da, suçluyu korumanıza da izin vermeyeceğiz.


İlgili haberler
GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Yaşar Alptekin’e göre sigara...

Oyuncu Yaşar Alptekin, kendisiyle yapılan bir röportajda "Tesettürlü olsun ya da olmasın sokakta sig...

GÜNÜN BİLGİSİ: Çeviri ve Kadın

1600 öncesinde pek çok isimsiz kadın çevirmen, dini metinleri Avrupa dillerine çevirmekle ilgileniyo...

GÜNÜN KİTABI: Ne Anlatsak? / Eğitimciler İçin Masa...

“Ne Anlatsak? Eğitimciler İçin Masal Rehberi / 5-6 Yaş”, eğitimciler ve çocuklarla verimli zaman geç...