GÜNÜN ÇAĞRISI: Ölmez ağaçlara sahip çıkalım
Ekolojik yıkım da en çok kadınları etkiliyor tabii ki. Şimdi ekolojik yıkımın ‘ölmez ağaçları’ öldüreceği bir düzenleme meclis gündeminde. Kadınlar “Bu yıkıma izin vermeyeceğiz” diyor.

31 Mayıs-5 Haziran Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası. Ekolojik yıkım en çok kadınları etkiliyor ve kadınlar diyor ki “Bu yıkıma izin vermeyeceğiz.”
Bu yıkımın “ölmez ağaçları” öldüreceği yeni bir düzenleme şimdi meclis gündeminde. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Meclis’e sunulan ve önümüzdeki günlerde oylamasının yapılması beklenen “3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun”la zeytinlik alanların yüzde 70’i sanayi tehdidi altına girecek. Yani 117 milyon zeytin ağacı yok edilecek!
Soma iş cinayetinin yarattığı yıkıma inat bir ağacı yaşatabilme umudunu taşıyarak bir kömür şirketine karşı mücadele verilen Yırca Köyünü hatırlarsınız. Yırcalı kadınlar yapılmak istenen termik santral için kesilen ağaçlarını canları pahasına korumak istemişlerdi. Binlerce zeytin ağacının kesildiği sabah, kadınlar ağlarken, yolları keserken, “En kıymetlinizi elinizden alsınlar”, “sofranızdaki zeytin dile gelsin, nasıl canımı aldın, diye sorsun” diyorlar ve ekliyorlardı, “ağaçlarımızı aldınız, topraklarımızı vermeyeceğiz.”
Zeytin ağaçları kesildi. Ancak Yırcalılar, mülksüzleştirme politikasına direndiler ve topraklarını yeniden kazandılar. Bu mücadele sadece 490 dönümlük bir alanı koruma mücadelesi değil, yaşama sahip çıkma mücadelesiydi.
Ekolojik yıkıma karşı ses çıkarmak bu yıkımdan en çok etkilenen biz kadınların işi... Geleceğimiz için ölmez ağaçlarımıza sahip çıkalım!

İlgili haberler
‘Kadın, Şehir, Ekoloji’

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Ekolojik Yıkımla Mücadele haftasında düzenleyeceği ‘Kadın,...

GÜNÜN İLGİNCİ: 7 kız kardeşin uzun saçlarının gari...

Annelerinin saçlarına sürdüğü garip bir madde yüzünden arkadaşlarının alaylarıyla baş etmek zorunda...