GÜNÜN CESURU: İlk mayoyu o giydi
Kadınlar mayo giyme hakkına bile öyle kolaycacık kavuşmamış. İşte o zorlu yolculukta bir köşe taşını küüüüttt diye erkek egemen zihniyetin önüne fırlatıveren bir kadın: Annette Kellerman..

Kadınlar çok uzun yıllar kapalı elbise tarzında kıyafetlerle denize girmek zorunda kalmış. Azıcık daha mantıklı ve rahat kıyafetlere doğru küçücük bir adım hemen kadınları “izana” davet eden tepkilerle karşılanmış. 1828 yılında, önemli bir yazar olan Kont Radolphe bir makale kaleme alıyor, kadınların denize girerken giydiği kıyafetlerin kadın ”zerafetine” yakışmadığı yazıyor (tanıdık geldi mi size de?).
Kadınların tek parça mayo giyme hakkını savunan Annette Kellerman. o zamanki “kapalı elbise” tarzındaki garip kadın mayoları yerine işte bu fotoğraftaki mayoyu giydiği, boynu ve kolları açıkta olduğu için 1907’de “teşhircilik” yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış.


Annette Kellerman ve vücuduyla uyumlu tek parça mayosu, tarih 1919. Fotoğraf: George Grantham Bain Collection (Kongre Kütüphanesi)

KİMDİ PEKİ ANNETTE KELLERMAN?
6 Temmuz 1887’de Avustralya’da doğan Kellerman ünlü bir sporcu, yüzme ve dalışta kayıtlara geçen bir şampiyon, varyete oyuncusu ve film yıldızı...
1905’de, Kellerman kadınlar için tek parça mayoyu icat etti. Üç yıl sonra Boston’daki Revere Beach’e gitti ve böyle bir mayo ile kalabalığın arasında göze çarpıyordu. Kellerman 21 yaşındaydı. Teşhircilik suçlamasıyla tutuklanması onu yıldırmadı. Pratik mayolar tasarlamaya devam etti, fakat ‘halka uygun olması’ için kısa etek ekledi. 5 Kasım 1975’de hayatını gözlerini yumarken çok önemli başarılara imza atmış bir kadının huzuru umarız onun baş ucundadır.İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: A Paris

Kıpır kıpır bu şarkı ile dans etmeye ne dersiniz?

GÜNÜN ÖNERİSİ: Şıpır şıpır kilo verin

Havalar ısındı. Kışlık kıyafetler yerini yazlıklara bırakıyor. Aynaya bakıp iç çekmeler de başladı t...

GÜNÜN İLGİNCİ: Tarihten 5 İlginç Gebelik Testi

Bugün hamile olup olmadığınızı öğrenmenin hem bilimsel hem de kolay pek çok yöntemi var. Tabii bu yö...