GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Bakanlık tacizi görmezden geliyor
Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, bakanlıktaki uygunsuz davranışlar ve cinsel tacizlere göz yummakla suçlanıyor.

Kürtaj karşıtı demeçleriyle tepkileri üzerine çeken Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, şimdi de bakanlıktaki uygunsuz davranışlar ve cinsel tacizlere göz yummakla suçlanıyor.

Finlandiya’da yayımlanan HBL gazetesinde yer alan haberlerde Dışişleri Bakanlığına onlarca cinsel taciz ve uygunsuz davranışta bulunulduğu bildirimi yapılmasına rağmen işverenin konuyu ele almak bir yana bildirimde bulunan personeli suçladığı belirtiliyor.

YETKİLİLERE GÖRE SUÇLAMALAR ‘DEDİKODU’
Dışişleri Bakanlığı yetkililerine göre suçlamalar gerçek değil, dedikodudan ibaret. Dışişleri Bakanlığının yönetmenliklerinde işyerlerinde cinsel taciz ve yakışıksız davranışlara sıfır tolerans gösterileceği belirtiliyor. Oysa bakanlığın yaptığı bir anketin sonuçları personelin şikayetlerinin ele alınıp araştırılmadığını gösteriyor.

Bakanlığın yaptığı anket 2017 yazı ile 2018 yazı arasındaki 1 yıllık süreyi kapsıyor. Ankete katılan 282 kadın ve 81 erkeğin; 9’u cinsel tacize, 44’ü mobbinge, 127’si de uygunsuz ve yakışıksız davranışlara uğradığını söyledi.

BAKANLIK KONUYU ELE ALMAKTAN KAÇINIYOR
Belediye ve devlet kurumlarında çalışan yüksek okul mezunlarını örgütleyen Juko Federasyonu, pek çok çalışanın cinsel taciz ve yakışıksız davranışlara maruz kaldığını bakanlık yetkililerine bildirmesine rağmen gereğinin yapılmadığını açıkladı. Juko, sorunun ele alınması için defalarca girişimde bulunmalarına rağmen bakanlık yetkililerinin konuyu ele almaktan kaçındığını belirtti.

2018 yılında yapılan 54 taciz bildiriminin sadece 13’ünün ele alınarak araştırmaya başlandığı belirtiliyor.

‘UYGUNSUZ DAVRANIŞLARI ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ!’
Olayın medyanın gündemine gelmesinden sonra Dışişleri Bakanı Timo Soini ve Dış Ticaret ve Gelişim Bakanı Anne-Mari Virolainen yazılı bir açıklama yaparak “Biz uygunsuz davranışları çok ciddiye alıyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve temsilcilikleri, çalışanlar için güvenli bir işyeri olmalı. Bakanlıkta herkese saygı gösterilen bir iklim olmalı. Bunu gerçekleştirebilmek için bakanlığımız 2018 baharından beri tacizden arındırılmış işyeri kampanyasına katılıyor. Herkes psikolojik veya fiziki şiddet tehdidi olmaksızın çalışabilmeli, herkes tacize uğramadan ve aşağılamadan işinden onur duymalı” dedi.

Her iki bakan, tüm taciz ve uygunsuz davranış bildirimlerinin araştırılmasının önemli olduğunu söylüyor.

Kaynak: Evrensel


İlgili haberler
Finlandiya’da saldırıya uğrayanların 8’i kadın

Finlandiya’nın Turku ilinde gerçekleşen bıçaklı saldırının hedefinde kadınların olduğu açıklandı.

GÜNÜN RAKAMI: İşyerinde şiddet dünya kadınlarının...

Kadınların yaşadığı şiddet ev içi ile sınırlı değil tabii ki. Şiddet kadınların hayatının bütününü ç...

Pembe kurdele takınca işten atıldı, arkadaşları de...

Finlandiya’da, meme kanserine dikkat çekmek için üniformasına taktığı pembe kurdele gerekçesiyle işt...