GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Milyonlarca ‘istenmeyen’ kız çocuğu
Hindistan hükümeti tarafından yayınlanan rapor çarpıcı bir tablo ortaya çıkardı. Erkek çocukların kız çocuklara tercih edilmesi nedeniyle Hindistan’da milyonlarca “istenmeyen” kız çocuğu var.

Hindistan’da yapılan 2017-18 Eyalet Ekonomik Araştırması, çiftlerin erkek çocuğa sahip olana kadar çocuk yapmayı denemeye devam etme eğiliminde olduklarını ve “istenmeyen” 21 milyon çocuğun doğumuna yol açtığını belirtiyor.

Erkek çocukların tercih edilmesi ve cinsiyet ayrımcı faaliyetler nedeniyle Hindistan'da nüfus dengesi de bozulmuş durumda. Ülkede beklenenden 63 milyon daha az kız çocuğu var. Bu durum, Hindistan’ın dünyadaki en çarpık cinsiyet oranlarına sahip olduğunu gösteriyor. Hindistan’da doğan her 107 erkeğe karşın 100 kadın var. Dünya Sağlık Örgütü’nün doğumdaki doğal cinsiyet oranı ise her 105 erkeğe 100 kadın.

Erkek çocuk isteme tercihinin sebepleri arasında miras yönetimi normları, kadınların evlenmesinde uygulanan başlık parası uygulaması, “Atayerlilik” (kocanın ailesiyle ya da kocanın ailesinin olduğu grupla birlikte yaşama) ve erkek çocukların gerçekleştirmesi gereken ritüeller yer alıyor.

DAHA FAZLA KIZ ÇOCUĞU ÖLÜYOR
Raporda, kız çocuğa sahip olan çiftlerin yüzde 55’inin erkek çocukları olana kadar çocuk yapmayı denemeye devam ettikleri de belirtiliyor. Bu duruma raporda doğurganlık “durdurma kuralları” olarak değiniliyor. Erkek çocuk sahibi olma isteği kız çocuklarının yaşamını etkiliyor. Bebek cinayetleri, cinsiyet eşitsizliği ve farklı yaşam koşulları nedeniyle Hindistan’da erken çocukluk döneminde kız çocukları erkek çocuklardan daha fazla ölüyor.
2015 yılında hükümet tarafından yapılan açıklamada yılda 2 bin kız çocuğunun anne karnında ya da doğumdan hemen sonra öldürüldüğü açıklanmıştı.

İlgili haberler
Kız çocukları için cinsiyetçi izleri aşan bir kita...

Amerikalı Psikolog Stephanie Tabashneck hazırladığı boyama kitabıyla kız ve oğlan çocuklarına yöneli...

Kız çocuklarının hayatını karartmaya kimsenin hakk...

13 yaşında zorla, kendinden çok büyük biriyle evlendirilen Gülseren Bahadır, müftülere nikah yetkisi...

Hindistan’da evlilik dahi olsa çocukla cinsel iliş...

Dünyada erken evlendirilen kız çocukları en çok Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’da kız çocuklarını...