GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Okul cephesine cinsiyetçi şiir
Berlin’de bir okulun cephesine yazılan cinsiyetçi şiire öğrenciler tepki gösterdi, rektörlük şiiri kaldırma kararı aldı.

Berlin’deki Alice Salomon Yüksekokulu'nun dış cephesindeki, şair Eugen Gomringer'e ait “avenidas/ avenidas y flores/ flores/ flores y mujeres/ avenidas/ avenidas y mujeres/avenidas y flores y mujeres y/ un admirador” , “Meydanlar, meydanlar çiçekler çiçekler, çiçekler ve kadınlar. Meydanlar, meydanlar ve kadınlar, meydanlar ve çiçekler ve kadınlar ve bir hayran” şiiri kadınları şehri güzelleştiren objeler olarak gösterdiği için öğrencilerin tepkisini çekti.
Okuldaki öğrenci konseyi Asta, rektörlüğe gönderdiği bir mektupla, her gün cinsel taciz ve saldırıyla karşı karşıya kalan kadınların, bir yüksek okulun duvarında, sadece şehri güzelleştiren cinsel objeler olarak gösterilmesinin kabul edilemeyeceğini bildirdi ve şiirin kaldırılmasını istedi.
Kadın öğrenciler tarafından kaleme alınan mektupta kadınlara salt güzellikleri nedeniyle hayranlık duyulmasının çoğunlukla taciz ve saldırıya yol açtığına değinilerek, bunun kadınlarda rahat hareket edememe korkusu yarattığı kaydedildi. Mektupta, okulun cephesindeki şiirin silinmesiyle taciz, tecavüz, saldırı ve korkunun azalmayacağının bilindiği ancak kadını cinsel veya süs objesi gibi gören anlayışa karşı açık tavır gösterilmiş olacağı söylendi.
Okul rektörü mektubun içeriğine ve suçlamalara katılmamakla birlikte kadın öğrencilerin düşüncesine saygı göstererek şiirin kaldırılacağını açıkladı.

İlgili haberler
Eril dilinizden de, cinsiyetçi söylemlerinizden de...

Kocaeli Üniversitesinden kadınlar kalıplaşmış eril dile ve cinsiyetçi söylemlere karşı "Ekmek ve Gül...

Kız çocukları için cinsiyetçi izleri aşan bir kita...

Amerikalı Psikolog Stephanie Tabashneck hazırladığı boyama kitabıyla kız ve oğlan çocuklarına yöneli...

GÜNÜN CİNSİYETÇİSİ: Çocuğunu emziren kadına cinsiy...

İngiltere’de bir kadın çocuğunu emzirirken, meme ucu göründüğü için yetkililer tarafından cinsiyetçi...