GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Ortaokulda harem-selamlık sıra
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde vekaleten müdürlüğünü yaptığı Metin Seçkin Ortaokulunda harem-selamlık uygulaması başlatan Metin Demirbağ, velilerin ve öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı.

Çerkezköy Havadis gazetesinde yer alan habere göre 75. Yıl Ortaokulu müdürüyken kız çocuklarına “Makyaj yapar kıvırtırsanız, yanınızdaki erkeklere sarılırsanız sonunuz Özgecan gibi olur. Sizler erkeklerden daha betersiniz. Siz kuyruk sallamazsanız onlar da size gelmez”, erkek çocuklarına da “Yavşak yavşak gülmeyin. Kızlara yanaşmayın. Muhatap olmayın” diyen Metin Demirbağ yeni atandığı okulda cinsiyetçi bir uygulamaya imza attı.

Demirbağ, yeni görev yeri olan Metin Seçkin Ortaokulu kantininde harem-selamlık uygulama başlattı. Okul kantinini "Kız öğrenci sırası" ve "Erkek öğrenci sırası" diye ikiye ayıran Müdür Metin Demirbağ, velilerin tepkisiyle karşılaştı. Hafta sonu özel bir okulun bursluluk sınavı için çocuklarını bu okula götüren veliler, kantindeki karşılaştıkları "harem-selamlık uygulamasına tepki gösterdi.

VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ
Veliler "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bu okulda böyle bir uygulama yapıldığından haberi var mı acaba? Varsa bu duruma nasıl müsaade ediyorlar. Okul müdürünün eski görev yaptığı okuldan zaten sabıkası var. Bu kişi nasıl hâlâ okul müdürlüğü yapabiliyor? Yetmezmiş gibi bir de Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünü yürütüyor. Biz gençlerimizi ve çocuklarımızı bunlara mı mı emanet edeceğiz" dedi.

İlgili haberler
GÜNÜN KAPAĞI: Cinsiyetçi apartman yöneticisine

Apartman toplantısına kadınları almak istemeyen yöneticiye 3 No'lu dairedeki kadınlardan bütün kadın...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuğunuzu cinsiyetçilikten uzak tu...

Kız çocuğunuz mu var, erkek çocuğunuz mu? Peki onlarla ilişkiniz gerçekten de cinsiyetçi geleneklerd...

Cinsiyetçilik: AKP’nin olağan hali

Yeni eğitim öğretim yılı başlamasına çok az bir zaman kala hafızalarımızda henüz taze olan bazı olay...