GÜNÜN CİNSİYETÇİSİ: ‘Dul aylığı kesilsin, kadınlar emeklilerle evlenmek zorunda kalsın’
Kadınların nafakasından, doğum iznine, çalışma hakkına her şeyin tırpanlandığı memlekette, sıradan bir adamın ‘dul aylığına’ göz dikmesinden “olağan” bir şey var mı? Onlar ister, Ak Parti yapar!

Seçimlerle ilgili bir sokak röportajı... Emekli olduğunu söyleyen bir adam AKP’den memnun olduğunu ve oyunu değiştirmeyi düşünmediğini söylüyor. Her şey pek iyiymiş! Ama bir maruzatı varmış: “Devlet kocası ölen kadınlara para vermesin, onların maaşlarını da bizimkine katsın ki bizimle evlensinler...”

Bir yandan söylediklerinin doğru olup olmadığını karşısındaki muhabir kadına sorup duran adam, röportajın sonunda kendinden çok emin “haklıyım” diyor; yaptığı cinsiyetçiliğin, bu cinsiyetçiliğin bu memlekette artık normalleştirdiğinin ve ‘dul kadınların’ evlenmeden de yaşama hakkı olduğunun farkında bile değil!

Kadınların emeklilik hakkından, nafaka hakkına, doğum izninden, çalışma hakkına her şeyin gıdım gıdım tırpanlandığı memlekette, sıradan bir adamın kadınların “dul aylıklarına” göz dikmesinden daha “olağan” bir şey var mı? Onlar ister, Ak Parti yapar!

Unutmadan; şunu da şuraya koyalım da, bu adamın hayalini AKP nasıl gerçeğe adım adım dönüştürmüş, hep birlikte görelim...
Birçok kadının tek güvencesi olan dul ve yetim maaşı alma hakkı zamanla nasıl tırpanlandı?


İlgili haberler
GÜNÜN CİNSİYETÇİSİ: Çocuğunu emziren kadına cinsiy...

İngiltere’de bir kadın çocuğunu emzirirken, meme ucu göründüğü için yetkililer tarafından cinsiyetçi...

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Olmaz olsun böyle hafıza!

Sözüm ona hafıza teknikleriyle YKS Edebiyat öğreten bu kitap, kadınlara yönelik cinsiyetçiliği ve ay...

Emekli aylığı dul aylığına engel değil

Kendi sigortalı çalışan ya da emekli olmaya hak kazananlar da, dul aylığı alabilir. Dul aylığı için...