GÜNÜN ÇİZGİ ROMANI: Anne Frank’ın Günlüğü
2. Dünya Savaşı’nda, Naziler’den saklanan 13 yaşındaki Yahudi bir kızın, bu süreçte ailesiyle beraber yaşadığı dramları konu alan kitap “Anne Frank’in Hatıra Defteri” çizgi romana uyarlandı.

1947 yılında yayımlanan ve 30’u aşkın dile çevrilen Anne Frank’in Günlüğü, savaşın tahribatının ve yıkıcılığının küçük bir çocuk üzerindeki etkisini görebilmek açısından oldukça önemli.


Anne ve ailesi, Amsterdam’da 2 yıl boyunca evlerinin gizli bir bölmesinde saklanmayı başarmışlardı. Ancak Naziler, 1944 yılında onları bulmuştu. Frank, Nazi toplama kamplarında gerçekleştirilen Yahudi soykırımında hayatını kaybeden 1 milyon çocuktan biriydi. Yazar olma hayali kuran Anne Frank, tifüs hastalığından dolayı daha fazla dayanamamış ve henüz 15 yaşında iken hayatını kaybetmişti.


Frank’in kitapta yer alan hatıraları animasyon şeklinde canlandırıldı. Kitabın çizgi roman şeklinde uyarlanmasındaki amaç ise; gelecek kuşaklarda bu konu hakkında farkındalık yaratmak. Yapımcılara göre yeni kuşaklar Anne Frank’i, onun dramatik öyküsünü bilmeli ve elbette onun mirasına sahip çıkmalı. 

İlgili haberler
Nazilerin korkulu rüyası ‘Gece Cadıları’

Hepsi 20’li yaşlarında gencecik kadınlar. Ölüm kusan savaşın ortasında uçaklarıyla Nazileri canından...

GÜNÜN ŞARKISI: Luba Krugman

1 yaşındaki oğluyla Nazi zulmünden kaçtı. Trenlere doldurulup götürülen insanları izlemek zorunda ka...

GÜNÜN KİTABI: Ölü kadınlar memleketi

Bu kitap, kadın cinayetlerinin neden politik cinayetler olduğunu anlamamızı sağlıyor. Nasıl yakınımı...