GÜNÜN ÇİZİMİ: Besra Erol için
Suruç katliamında hayatını kaybeden Evrim Deniz Erol’un annesi, Besra Erol’a oğlunun cenazesinde yaptığı konuşmadan dolayı 7 yıl 6 ay ceza verildi. Tutuklanan Erol için bu çizim yapıldı.

20 Temmuz 2015 tarihinde, IŞİD’in Suruç Amara Kültür Merkezi’ne düzenlediği ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından Muş’a 3 cenaze gitti. Bunlardan biri Evrim Deniz Erol’a aitti.

Besra Erol’ cenazede şu ifadeleri kullanmıştı: “Gitme dedim, gitti. Ne yazık ki bırakmadılar. Çocukların hepsi bizim çocuklarımızdır. Emine Erdoğan’a sesleniyordum. Gençler ölürken, nasıl böyle rahat yaşayabiliyorsunuz, vicdanınız nasıl elveriyor? ‘Müslümanız’ diyorsunuz ama… Vicdanı olan Müslümandır. Kürt, Türk, Alevi, Çerkez, Zaza olsun; insan olsun bizim açımızdan birdir. Vallahi annelerden korkuyorlar, bizim cenazelerimizden korkuyorlar…”

Besra Erol’un 7 yılın üzerinde ceza almasına neden olan 2 basın açıklamasından biri buydu. Erol, 20 Ağustos 2016’da yine Gazintep'teki düğündeki patlama sonrası da bir basın açıklamasına katılmakla suçlandı. HDP Parti Meclisi üyesi Zahide Besi ile görüşmesi de suç için mahkemeye sunulan deliller arasında yer aldı.İlgili haberler
GÜNÜN ÇİZİMİ: Filistin’in Cesur Kızı

Karikatürist Carlos Latuff, İsrail askerlerince gözaltına alınan ‘Filistin’in Cesur Kızı’ lakabıyla...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Annelik zor zanaat

Uykusuz geçen geceler, tuvalette bile kendi başınıza kalamamak, olmadık şeyler için tutturan çocuğun...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Zehra Doğan’dan Sisê Bingöl çizimi

Tutuklu Gazeteci Ve Ressam Zehra Doğan, resim malzemesi verilmemesine rağmen aynı koğuşta bulunan ha...