GÜNÜN DAVASI: Yasemin Çakal için beraat istenecek
Yıllardır kendisine şiddet uygulayan eşini öldürdüğü için yargılanan Yasemin Çakal’ın beraat talebinin değerlendirileceği istinaf duruşması bugün. Kadınlardan Yasemin’le dayanışma çağrısı var.

Yıllarca kendisine fiziksel şiddet uygulayan, cinsel saldırıda bulunan ve öldürmekle tehdit eden eşi Özkan Kaymaklı’yı öldüren Yasemin Çakal, 2014 yılından bu yana tutuklu yargılandığı davanın 4 Temmuz 2017 tarihindeki karar duruşmasında tahliye edilmişti. Mahkeme, Yasemin hakkında “Meşru savunmada mazur görülebilecek heyecan, korku ve telaşla sınırı aşması sonucunda eylemi gerçekleştirildiği kabul edildiğinden, ceza verilmesine yer olmadığına” karar vermişti.

Ancak avukatları, ceza verilmemiş olsa da Yasemin’in beraat etmesi gerektiğini söyleyerek İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Özkan Kaymaklı’nın ailesi ise ceza verilmesi istemiyle İstinaf Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

Yasemin Çakal’ın İstinaf duruşması, 9 Nisan Pazartesi günü, saat 13.30’da, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinde görülecek.

KADINLARA ÇAĞRI
Dava için kadınlar Yasemin Çakal’ın sesine ses katmaya çağırıyor:

“Kendisini ve çocuğunu erkek şiddetine karşı savunan Yasemin gibi, sürekli saldırısına maruz kaldığı tecavüzcüyü öldüren Nevin gibi erkek şiddetine direnen, bu şiddetin yarattığı alternatifsizlik içinde kendi adaletini arayan kadınların yaptığı meşru müdafaadır; Yasemin’e beraat! Beraat kararı verilmese dahi ‘ceza verilmesine yer olmadığı’ kararının onanmasının bile, sadece Yasemin için değil, hayatına sahip çıkan kadınlar için değil, tüm kadınlar için hukuki bir kazanım olduğunu biliyor bu nedenle tüm kadınları Yasemin’in sesine ses katmaya çağırıyoruz.”

NE OLMUŞTU?
Yasemin Çakal, defalarca polise şikayette bulunmuş, ailesinden yardım istemiş ve kocasının kendisini ölümle tehdit ettiğini belirtip bir süre sığınakta kalmıştı. 10 Temmuz 2014’te kocası, Yasemin Çakal’ı kemerle boğmaya çalışıp çocuğunu dirseğiyle sıkıştırırken, Çakal masada duran bıçakla onu öldürdü.
4 Temmuz 2017'de Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “Meşru savunmada mazur görülebilecek heyecan, korku ve telaşla sınırı aşması sonucunda eylemi gerçekleştirildiği kabul edildiğinden, ceza verilmesine yer olmadığına” ve tahliyesine karar verdi.
Feminist avukatlar, ceza verilmemiş olsa da, Çakal'ın beraat etmesi gerektiğini söyleyerek İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Ölen kocanın ailesi ise ceza verilmesi istemiyle İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu.
Ayrıntılar için TIKLAYIN.


İlgili haberler
Yaşadığı şiddeti anlatmakta zorlandı Yasemin

Kendini ve oğlunu ölümden kurtarmak için öldürmek zorunda kalmıştı. 'Yaşadıklarımı kendime bile söyl...

Raporlar da Yasemin’in gördüğü şiddeti ve istismar...

Evliliğinin başından itibaren yoğun bir şiddete maruz kalan Yasemin’in yaşadıkları Adli Tıp Ana Bili...

Yasemin Çakal'a tahliye kararı: Kadın dayanışması...

Evliliği boyunca Özkan Kaymaklı’nın fiziksel ve psikolojik şiddetine, cinsel saldırılarına maruz kal...