Seçim 2023
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Helenira Preta Referans Kadın Evi
Brezilya’da bir kadın dayanışma evi olan Helenira Preta Referans Kadın Evi, kadın yaşamının savunulması ve şiddet mağduru kadınlara destek için büyük bir dayanışma gösteriyor.

Brezilya’da 2 yıl önce Olga Benario Kadın Örgütü tarafından terk edilmiş bir binanın işgal edilmesiyle kurulan “Helenira Preta Referans Kadın Evi”ni duydunuz mu?

Kadın yaşamının savunulması, şiddet mağduru kadınlara destek hedefiyle ve bir dizi zorluklar aşılarak Maua kentinde kurulan kadın dayanışma evi ikinci yılını geride bıraktı.


Sao Paulo eyaleti sınırlarındaki ev, 25 Temmuz 2017’de Siyah, Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Uluslararası Günü’nde işgal edilerek kurulmuştu. 2018 yılında 499 kayıt altına alınan kadına yönelik şiddet vakası olduğu ve 2019 yılında kadın cinayetlerinin oranının yüzde 33 arttığı eyalette, kadın dayanışma evi önemli bir işlev yerine getiriyor.


İki yıl önceki işgalin ardından kadınların ilk işi binayı temizleyerek yaşanılabilir hale getirmek oldu. Ancak belediyenin su ve elektrik bağlamayı reddetmesi işleri zorlaştırdı. Devletin süren ilgisizliğine rağmen şiddet mağduru kadınlarla birlikte 5 yıldır boş olan bina yeniden örgütlenerek “Referans ev” haline getirildi.


Bugün evde mağdur kadınlara her türlü desteği veren kadın profesyoneller var ve tüm yardımlar ücretsiz sağlanıyor, ayrıca mali olarak zor durumdaki kadınlar için de gelir getirici etkinlikler düzenleniyor. Konserler, el işi ve grafiti atölyelerinin yanı sıra edebiyat söyleşileri, dans gösterileri ve yerel halk ile birlikte politik söyleşiler de gerçekleştiriliyor.

İlgili haberler
Kadın dayanışmasına güvenin

Daha önce birkaç kez Ekmek ve Gül’e yazdı Nazlı kendini bulma hikayesini. Ailesinin tüm baskılara in...

BREZİLYA: Faşizmin karşısındaki en önemli güç kadı...

‘Ülkede, en gerici sağın güçlendiği, işçi sınıfına karşı baskısının arttığı bir süreç yaşıyoruz. Bu,...

Arjantin’den Hindistan’a kadınların gündemi...

Dünya Turu’nda kadınlar: Arjantinli kadın işçilerin mücadelesi zaferle sonuçlandı, Hindistanlı kadın...