GÜNÜN DİKKATİ: DİH’li kadınlardan ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ videosu
Demokrasi İçin Hukukçular grubundan kadın hukukçular: ‘İstanbul Sözleşmesinden elinizi çekin ve sözleşmeyi uygulayın. İstanbul Sözleşmesi Yaşatır.’

Hükümet aylardır, “aileyi yıktığı” bahanesiyle İstanbul Sözleşmesinden imza çekilmesini tartıştırıyor. Peki nedir bu sözleşme? 

İstanbul Sözleşmesi; cinsiyetler arası eşitliğin sağlanmasıyla şiddetin ortadan kaldırılması, şiddet görenlerin korunması, şiddet uygulayanınsa cezalandırılmasının sağlanmasını amaçlıyor. 

Biz biliyoruz ki ülkedeki esas sorun İstanbul Sözleşmesinin uygulanmamasıdır. 

Kadın erkek eşitliğinin reddi üzerine kurulmuş olan kadın politikası, kadınların hayatına ayrımcılık ve şiddet olarak dönüyor. 

 Kadınları şiddetten ve eşitsizlikten koruyacak mekanizmaların olmaması, kadınların canına mal oluyor. 

Bizler kocaman adalet saraylarında kadınlar için olmayan adalet tesis edilsin diye mücadele eden kadın hukukçular olarak; 

İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekmek, çekince koymak, yorum bildirimi yapmak gibi müdahalelerin hiçbirini kabul etmiyoruz. 

Sözleşme ile ilgili tartışmaların bir daha konuşulmamak üzere ortadan kaldırılması gerektiğini üzerine basa basa söylüyoruz. 

Sözleşmenin tartışılması bir yana, bir kadının daha hayatını kaybetmemesi için bir bütün olarak ve acilen uygulanması gerektiğini tekrarlıyoruz: 

Hiçbir çekince konmadan imzalanan ve onaylanan İstanbul Sözleşmesi, Anayasanın 90. maddesi gereği yasa hükmünde bir uluslararası sözleşmedir ve sözleşmenin gerekleri acilen yerine getirilmelidir. 

Kadınların hayatlarını kurtarabilecek hukuki güvencelerin en önemlisi olan 6284 Sayılı Yasanın uygulanmasına ilişkin her türlü sorun çözülmeli; kolay ulaşılabilen ve etkili sonuçlar doğuran bir sisteme dönüştürülmelidir.

Kadınları şiddetten devlete başvurduğu andan itibaren koruyacak sığınmaevi, danışma merkezi, istihdam olanakları, kreş, sosyal yardım gibi toplam bir mekanizmanın eksizsiz işlemesi sağlanmalıdır. 

Kadınlara ve tüm cinsiyetlere yönelik ayrımcı her türlü eylem ve politikaya son verilmeli, 

Ayrımcılığı körükleyen her türlü fiile yaptırım uygulanmalı ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması için bütüncül bir politika hayata geçirilmelidir. 

İstanbul Sözleşmesi ile uğraşılan her dakika kadınlar hayatlarını kaybediyor, şiddet devam ediyor. 

Haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz. İstanbul Sözleşmesini Uygula!

İlgili haberler
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Arjantinli kadınlardan İstanbul...

Arjantin'den ISADORA (Mücadele İçerisindeki Kadınlar: Sosyalist Sol ve bağımsızlar) üyesi kadınlarda...

İzmirli kadınlar kararlı: İstanbul Sözleşmesi'ne s...

İzmir Alsancak'ta düzenlenen forumda bir araya gelen kadınlar, AKP iktidarına ‘Kadınların şiddetsiz...

Ömer Çelik'ten İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Çal...

AKP MYK’sı sonrası İstanbul Sözleşmesine ilişkin sorulan bir soruya yanıt veren Ömer Çelik, çalışmal...