GÜNÜN DİKKATİ: Kadınlar, erkeklerden yüzde 20 daha az kazanıyor
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO), son yayımladığı Küresel Ücretler Raporu’na göre, dünyadaki kadınların erkeklere göre yüzde 20 az daha kazanıyor.

136 ülkeden verilere dayanarak hazırlanan rapor, küresel ücret artışı oranının 2016’da yüzde 2,4 iken 2017’de yüzde 1,8’e düştüğünü ortaya koydu. Raporda, 2017’de küresel ücret artışının, 2008’den bu yana en düşük seviyede görüldüğü, küresel finansal kriz öncesi ücretlerin de çok gerisinde kaldığı vurgulandı.

ILO, cinsiyete dayalı ücret farkını hesaplamak için 70 ülkeden ve dünya genelinde ücretli çalışanların yaklaşık yüzde 80’ini kapsayan veriler topladı. Bu verilere göre, dünya genelinde kadınlar hala erkeklere göre yaklaşık yüzde 20 daha az kazanıyor. ILO direktörü Guy Ryder’a göre sonuçlar endişe verici: “Toplumsal cinsiyet farkı, günümüzün sosyal adaletsizliğin en büyük tezahürlerinden birini temsil ediyor ve tüm ülkeler eşitsizliğin altında yatan nedenleri daha iyi anlamaya çalışmalı ve eşitliği sağlamak için uğraş vermelidir.”

Rapor, yüksek gelirli ülkelerde, yüksek ücretli çalışanlar arasında cinsiyete dayalı ücret farkı daha fazlayken, düşük ve orta gelirli ülkelerde düşük ücretli çalışanlar arasında cinsiyete dayalı ücret farkı daha fazla.

İlgili haberler
ERDOĞAN’IN EŞİTLİK ANLAYIŞI: ‘100 metreyi bayan er...

25 Kasım öncesi KADEM’in etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefinde kadınların eşitlik...

GÜNÜN DİKKATİ: Rıza olmadan cinsel ilişki tecavüzd...

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa ülkelerinin yasalarını inceledi.31 ülkeden sadece 8’inde yasalar rıza...

GÜNÜN BİLGİSİ: Tecavüzle ilgili bunları biliyor mu...

Alkol ve uyuşturucu kullanımı kesinlikle tecavüzü haklı gösteremez. Kadınlar giydikleri kıyafetler n...