GÜNÜN DİKKATİ: LGBT+ öğrenciler üniversitelerde ayrımcılığa uğruyor
Üniversitelerde LGBT+ öğrencilere yönelik gerçekleştirilen ayrımcılıklar raporu yayınlandı.

ODTÜ öğrencisi trans eylemci Murat Korkmaz, “2016-2017 Yılında Türkiye’deki Üniversitelerde LGBT+ Öğrencilere Yönelik Gerçekleştirilen Ayrımcılıklar, Vaka Araştırması: Orta Doğu Teknik Üniversitesi” başlıklı Sivil Düşün AB Programı destekli çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Örneklem olarak ODTÜ’nün ele alındığı çalışma, 2016-2017 yılında ODTÜ’de LGBT+ öğrencilere yönelik gerçekleştirilen cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli yapısal ve kişiler arası ayrımcılıkları; bu ayrımcılıkların hangi biçimlerde ve hangi alanlarda ortaya çıktığını; ayrımcılıklara yönelik nasıl çözümler üretilebileceğini; bu ayrımcı uygulamaların LGBT+ öğrenciler üzerindeki etkilerini içeriyor.

78 katılımcının deneyim, duyum ve tanıklıklarını paylaştığı bu raporlama çalışmasının amacı, “cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelinde gerçekleşen ayrımcılık vakalarını izlemek, belgelemek ve bu sayede çözüm önerileri ile birlikte LGBT+ öğrencilere yönelik ayrımcılığı kampüslerde en aza indirmek” olarak ifade ediliyor.

Mülakat ve online anket yoluyla katılımcılardan bilgilerin alındığı rapora göre; 2016-2017 akademik yılında ODTÜ’de toplamda bilgisine ulaşılmış 138 cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık vakası gerçekleşti. Bu vakaların 9’unun ayrımcılık yoluyla gerçekleştirildiği görülüyor. LGBT+’ların ODTÜ’de maruz kaldığı ayrımcılık biçimleri “nefret söylemi, yapısal LGBTİ+fobi, olumsuz bakış, alaycı tavır, işaret ederek gösterme, fotoğraf/video çekilmesi, sözlü taciz/hakaret, tehdit, bedensel bütünlüğe müdahale” şeklinde sınıflandırılmıştır.

Rapora göre; cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık vakaları kampüs içinde çeşitli noktalarda ortaya çıkabiliyor. Bunlara; çimler, bölümler, bölüm kantinleri, yurtlar, yurt kantinleri, derslikler, kütüphane, kapı giriş-çıkışları, özel işletmeler, çarşıda bulunan işletmeler, tenis kortları, devrim stadyumu, tuvaletler vs. dahil.

Bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkan ve iyileştirilmesine dair önerilerin yapıldığı sekiz sorun alanı bulunuyor. Bu sorun alanları arasında “Ayrımcı Söylem ve Davranış, Yurtlar, Öğretim Üyeleri, Ders İçerikleri, Alışveriş Alanları, LGBTİ+ Topluluğu’nun Resmiyeti, İkili Cinsiyetli Tuvaletler, Akademik Çalışmalar” bulunuyor.

Raporun tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.


İlgili haberler
Cinsiyetsiz tuvalet mücadelemiz: ‘Neler yaşandı, m...

ODTÜ’de cinsiyetsiz tuvalet isteyen öğrencilerin mücadelesi ve talepleri ‘okulun imajı’na tercih edi...

Kaos GL: LGBTİ hakları insan haklarıdır!

Kaos GL, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Günü dolayısıyla Türkiye’deki y...

GÜNÜN RAPORU: Medyada nefret söylemi yaygın, hak h...

Kaos GL Derneği tarafından LGBTİ+’ların medyada görünürlüğüne ilişkin yayımlanan 2018 Medya İzleme R...