GÜNÜN DİKKATİ: Nisan ayında 20 kadın öldürüldü
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ‘Evde kal’ çağrılarının olduğu nisan ayında 20 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), nisan ayı raporunu yayımladı. Raporda, Nisan ayında erkekler tarafından 20 kadının şüpheli şekilde öldürüldüğü, cinsel şiddet ve çocuk istismarının devam ettiği kaydedildi. Raporda, koronavirüs salgınına dikkat çekilerek, dünyanın pek çok yerinde alınan önlemlere işaret edildi. “Evde kal” önleminin kadınların zorlu hayatını daha da zorlaştırıldığına dikkat çekilen raporda, “Kadınlar en çok şiddet gördükleri evlerde kalmak zorunda. O nedenle günümüz koşullarında, kadınlar için ayrı önlemlerin alınması hayati önem taşıyor” denildi. 

20 KADIN KATLEDİLDİ
KCDP raporunda, nisanda 20 kadının şüpheli bir şekilde erkekler tarafından katledildiği kaydedilerek, “14 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 4’ü barışma isteğini reddetmek ve boşanmayı istemek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 14 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, koronavirüs günlerinde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur” ifadelerine yer verildi.  

ÖNLEYİCİ TEDBİRLER 
Raporda, kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmediği, adil yargılama yapılmayıp şüpheli sanık ve katillerin caydırıcı cezalar almadığı, önleyici tedbirlerin uygulanmadığı sürece şiddettin artarak devam edeceği uyarıs 


İlgili haberler
Bir kadın cinayetinin ardı

Hatice, koruma kararı dilekçesi çantasındayken kocasının bıçakla üzerine yürümesiyle camdan atılmış...

Kadın cinayeti davalarında yargının durumu

Nevin Yıldırım kararı nasıl değerlendirilmeli? Mahkeme Name Öztürk için ne diyecek? Kadın davalarınd...

GÜNÜN RAKAMI: 2019 son 10 yılda en çok kadın cinay...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve CHP Milletvekili Necati Tığlı’nın raporları kadın cina...