GÜNÜN DİKKATİ: Yüz okul müdüründen sadece 7’si kadın
OECD’e göre Türkiye’de kadın öğretmenlerin oranı arttı. Buna karşın kadın müdürlerin oranı azalarak yalnızca yüzde 7 olarak gerçekleşti.

OECD, öğretmen ve okul müdürlerinin çalışma ortamlarını değerlendiren bir anket çalışması yaptı. Bu çalışmaya göre Türkiye’de kadın öğretmenlerin oranı arttı. Buna karşın kadın müdürlerin oranı azalarak yalnızca yüzde 7 olarak gerçekleşti.

Daha önce 2008 yılında uygulanan ve öğretmenlerle müdürlerin çalışma ortamlarını değerlendiren Uluslararası Öğretme ve Öğrenme Anketi’nin (TALIS) ikincisi geçen yıl gerçekleşti. Bu çalışmayı Türk Eğitim Derneği’nin düşünce kuruluşu TEDMEM raporlaştırdı. 30’u OECD üyesi olan 48 ülkenin katıldığı çalışma 3. kez yapıldı. Ancak Türkiye 2013’teki çalışmaya katılmadı.Çalışmaya 825 okuldan 815 müdür ve 15 bin 498 öğretmen katıldı. Yaptığı çalışmada en dikkat çeken unsur Türkiye’de müdür ve öğretmenlerin cinsiyet dağılımı oldu. OECD ortalamasında kadın öğretmen oranının yüzde 68,3 ve kadın okul müdür oranının yüzde 47 olarak ifade edildi.

Türkiye’de hem kadın öğretmen hem kadın okul müdürü oranı daha düşük. Ülkede öğretmenlerin yüzde 55,8’i kadın iken okul müdürlerinin ise yalnızca yüzde 7,2’si kadın. Raporda kadın oranının 2018’e göre arttığını fakat kadın okul müdürü oranının azalttığını ifade edildi. Türkiye için diğer bir çarpıcı bulgu ise öğrencileri mülteci olan öğretmenler oldu. Öğrencilerinin en az yüzde biri mülteci olan öğretmenlerin oranının yüzde 34 olduğu dile getirildi. Raporda bu duruma ilişkin “OECD ortalamasının neredeyse iki katı olan bu oran öğretmenlerin çokkültürlü ve çokdilli sınıflarda öğretime yönelik mesleki gelişim ihtiyaçlarında da kendini göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Birgün Gazetesi / MUSTAFA KÖMÜŞ

İlgili haberler
Öğretmenlerin bakiye kalan ücret ve tazminat hakkı

Özelde çalışan öğretmenin sözleşmesi haksız feshedilirse, öğretmen, bakiye kalan ücretini, kıdem taz...

Türkiye’de eğitimin durumu ve öğretmenlerin statüs...

UNESCO ve ILO tarafından kabul edilen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde KESK MYK üyesi Elif Çuhadar...

Özel okul öğretmenlerinin tazminat hakkı devam etm...

Sözleşmesi süresinden önce haksız feshedilen ya da sözleşmesi işverence yenilenmeyen öğretmen kıdem...