GÜNÜN EMEĞİ: 10 Ekim’de hayatını kaybedenlerin isimleri ilmek ilmek işleniyor
10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin isimlerini kadınlar Ankara sokaklarına ilmek ilmek örmeye başladı.

10 Ekim Katliamı’nın ardından yaslarını tutarken, yaralarını sarmaya ve hafızaları da diri turmaya çalışan kadınlar, katliamının üçüncü yılından itibaren 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nde bir araya gelerek kaybedilenlerin isimlerini işledikleri battaniyeler örmeye başladı. Battaniyeler her bir aileye yavaş yavaş ulaşırken şimdi de rengarenk iplerle işlenen isimler, Ankara sokaklarındaki ağaçlara giydiriliyor. Gar önünde bilyelerin hedefi olan ilk ağaçtan başlandı bile.


10 Ekim Katliamı’nın 3. yıl teması “Bellek, Yüzleşme ve İyileşme” idi. Bu tema etrafında düzenlenen etkinliklerin ardından bir grup insan olarak bellek ve iyileşme süreçlerine dair hem düşünüyoruz hem de üretiyoruz. Kollektif şekilde battaniyeler örüyor 10 Ekim ailelerine ve yaralılara iletiyoruz.


Şimdiye Kadar Cihan’a, İlyas’a ve Şebnem’in ailesine battaniyelerimizi ilettik. Diğer battaniyeler de örülmeye devam ediyor. Serhat, Uygar ve Gökmen bebeklerin ki bitmek üzere. Battaniyeyi bizi ve gittiği yeri ısıtan ve iyileştiren bir araç olarak seçtik. İlmek ilmek ördükçe de yasımızı yaşamamızın bir aracı oldu.

AĞAÇ KÖKLERİNİ SALDIKÇA KAYBETTİKLERİMİZİN İSMİ YAŞACAYACAK
4. yıl ile birlikte alternatif anma ve anıt biçimlerine dair konuşuyoruz. Bir yandan da battaniyeler örülürken ikisini yan yana getirip ağaçları birer bellek mekanı haline getirmeye karar verdik. Bu şehir, katliamlarda iki yüze yakın insanını kaybetmiş bir şehir. Ancak insanlar hiç olmamış gibi hayatlarına devam ediyorlar. Biz de giydirdiğimiz her ağaçla 10 Ekim’in belleğini mahallelere, sokaklara taşımak istedik. Bugün de gar önünde, o gün bilyelerin hedefi olmuş bir ağaçla başladık. Ağaç orda durdukça, köklerini saldıkça üstünde kaybettiklerimizin ismi de dursun istedik. Buna garda olan diğer ağaçlarla, kaybettiğimiz canlarımızın mahallelerinde, parklarda devam edeceğiz.


İlgili haberler
10 EKİM 2015 | Bütün sorumlular hesap versin diye....

Bugün 10 Ekim, Ankara katliamının üzerinden üç yıl geçti. Üç yılda bir daha eskisi gibi olmayan haya...

10 Ekim Katliamı anıtına yapılan saldırıya aileler...

Ankara Garı önünde bulunan 10 Ekim Katliamı anıtına yapılan saldırıya aileler tepki gösterdi.

10 Ekim 2015 – Bir daha hiçbir şey eskisi gibi olm...

10 Ekim Ankara Katliamı, o gün Ankara Garı’nda toplanmış olanların başına gelenler değil sadece. O g...