GÜNÜN EMEĞİ: İki kabuk arasındaki kadın emeği...
‘Sabah altıda işe geliyoruz dörde beşe kadar soğuk, kar, fırtına demeden hep buradayız. Çünkü bu bizim ekmeğimiz, bizim ekmeğimiz bu iki kabuğun arasında.’

En sevilen sokak lezzetlerinden olan midye, denizden toplanıp tüketime hazır hâle getirilinceye kadar zahmetli yolculuktan geçiyor. Midyeyi çıkaran ve hazır hale getiren işçilerden Kadriye Susan “Soğuktan ellerimiz şişiyor. Yemesi güzel ama bunu son noktaya getirip satabilene kadar büyük emek veriyoruz” diyor.

İstanbul’da martı çığlıklarının tekne seslerine karıştığı Rumeli Kavağı’nda midye mesaisi sabahın erken saatlerinde başlıyor. Erkekler tekneyle açılıp midyeleri yüklerken kadınlar gelen midyelerin pilavlarını hazırlayıp dolduruyor. 30 yıldır midye işçiliği yapan 45 yaşındaki Ömür Tanka ekmeklerinin iki kabuk arasında olduğunu dile getiriyor. Tanka, işlerinin büyük sabır gerektirdiğinin altını çizerek, “Çok sabır isteyen bir işimiz var. Sabah altıda işe geliyoruz dörde beşe kadar soğuk, kar, fırtına demeden hep buradayız. Çünkü bu bizim ekmeğimiz, bizim ekmeğimiz bu iki kabuğun arasında. Ne bir bayramımız var ne yılbaşımız var, hiçbir sosyal hayatımız yok. Sabahın erken saatlerinde midyeler geliyor, önce temizliğini yapıyoruz, sonra başına oturup saatlerce suyun içinde kabukları açıp kötüleri ayırıyoruz” diyor.

SOĞUKTAN ELLERİMİZ ŞİŞİYOR
Midye doldurma işinden sorumlu olan Kadriye Susan bu mesleğin zor yanlarına değiniyor. “Dolmalar için iç pilavı ben hazırlıyorum, tabi ki bunun püf noktaları var” diyen Susan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ben midyeleri açıyorum, bu işi genellikle kolay sanıyorlar ama soğuktan ellerimiz şişiyor. Evet, yemesi güzel ama bunu son noktaya getirip satabilene kadar bizler büyük emek veriyoruz. Midye gazinolara, sokaklara çıkana kadar 5-6 el değiştiriyor. Evet, iş zor ama kadın eli değmesi midyeyi daha da güzel hale getiriyor. Kadınların yapamayacağı hiçbir iş yok, biz yeter ki isteyelim.”

Kaynak: BirGün Gazetesi

İlgili haberler
GÜNÜN EMEĞİ: Kadifekale’de 20 yıldır kilim dokuyor

Kadifekale’de 20 yıldır Mardin yöresinin geleneksel dokumaları kilim, seccade, çanta ve heybeyi el e...

GÜNÜN EMEĞİ: 10 Ekim’de hayatını kaybedenlerin isi...

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin isimlerini kadınlar Ankara sokaklarına ilmek ilmek örmey...

GÜNÜN EMEĞİ: İki kabuk arasındaki kadın emeği...

‘Sabah altıda işe geliyoruz dörde beşe kadar soğuk, kar, fırtına demeden hep buradayız. Çünkü bu biz...