GÜNÜN EMEĞİ: Kadifekale’de 20 yıldır kilim dokuyor
Kadifekale’de 20 yıldır Mardin yöresinin geleneksel dokumaları kilim, seccade, çanta ve heybeyi el emeğiyle yaşatan Hazal Gökalp memleketi Mardin’e duyduğu özleme de sık sık vurgu yapıyor.

İzmir’in en eski semtlerinden biri olan Kadifekale’de 20 yıldır kilim, seccade, çanta ve heybe dokuyan 49 yaşındaki Hazal Gökalp, fabrikalaşmaya inat geleneksel kültürü yaşatıyor. Tarihi surların dibinde kurulan kilim tezgahlarıyla Kadifekale adeta küçük bir Mardin’i andırıyor. Rengarenk dokumaları el emeğiyle işleyen Gökalp, tezgaha serdiği boncuk, tespih, çanta ve heybelerle ilgi çekiyor.

‘BİZİM İÇİN BİR MESLEK OLDU’ 
Geçimini bu işle sağladığını ve ev ekonomisine katkı sunduğunu kaydeden Gökalp, “Hâlâ dokuma için tevn kullanıyoruz. Eskiden bizde fabrika falan yoktu, nenem annem hep bu yöntemle halı örerdi. Ben de onlardan öğrendim. Buraya geldikten 10 yıl sonra başladım. Eskiden tüm ihtiyaçlar kadınların emeğiyle elle örülür yapılırdı. Hiç kimse elbise, halı, seccade satın almazdı. Eskisi gibi yapanı kalmadı bu işin, biz de zamanımızı geçiriyoruz. Ayrıca bir meslek oldu. Seccade en fazla sattığım ürünlerim arasında oluyor. Örmek için birkaç saat ip dolaması var. Daha sonra desen verme işine geçiyorum. Tanesini 130 TL ye satıyoruz, inanın emeğimizin karşılığının çeyreğini bile alamıyoruz ama yapacak başka bir iş bulunmuyor” şeklinde konuştu.

‘HÂLÂ RÜYALARIMDA KENDİMİ MARDİN’DE GÖRÜYORUM’
20 yıldır tarihi Surların dibinde kilim dokuduğunu anlatan Gökalp, sık sık memleket özlemini dile getirdi. Köy boşaltmalarından önce 1988’de ekonomik nedenlerden dolayı İzmir’e göç ettiklerini ifade eden Gökalp, kendi topraklarına olan özlemini “Rüyalarımda bile kendimi Mardin’de görüyorum” sözleriyle tarif etti. Gökalp, “Yıllardır bu işi yapıyorum, çocuklarımı okuttum. Dile kolay az değil 20 yıldır bu surların dibinde çalışıyorum. Etraftaki herkes beni tanıyor. Sürekli müşterilerim oluyor, gelip gittiklerinden yıllardır ben görüyorlar” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili haberler
GÜNÜN EMEĞİ: Su kabağından sanat eserleri

Kadınların üretemediği, güzelleştiremediği şey yok. Nihal de su kabağının üzerine işlediği muhteşem...

GÜNÜN EMEĞİ: Derler ki Çemberi

Adana’da Derler ki Çember, sergisinde kadınlar hayallerini kasnaklara işledi.

GÜNÜN EMEĞİ: Mandal’a kıstırılmış hayatlar...

Günde, içleri 150 mandalla dolu olan 50 ayrı mandal paketi yapıyorlar. Bu şekilde geçinen kadınların...