Seçim 2023
GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Lübnan’da barışa pedal çeviren kadınların deneyimleri
Follow the Women; ‘Barış için Pedal’- Ortadoğu’da süregiden savaşa dikkat çekmek, Suriye ve Filistin kamplarında yaşayan insanların sıkıntılarını dile getirmek için bu yıl yedinci kez düzenlendi.

Dünyanın dört bir yanından gelen kadınlar Lübnan’ın farklı bölgelerini bisikletle dolaştı. 16 ülkeden 120 kadının katıldığı etkinlikte Türkiye’den Seçil Öznur Yakan, Özlem Oktay, Nur Kılıçel, Şeyma Şahin, Seçil Zor, Jülide Arslan, Burcu Büyükkafes ve Yeşim Tın da yer aldı.

Bu 8 kadın Lübnan’ı kuzeyden güneye dolaştıkları, 9 günlük tur deneyimlerini paylaşmak amacıyla 8 Kasım’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de (TAK) sizlerle buluşuyor. Etkinliğin Facebook sayfası için buraya tıklayın.

FOLLOW THE WOMEN NEDİR?
“Follow The Women” (FTW) farklı ırklardan ve farklı geçmişlerden gelen insanlar arasında iyi ilişkiler geliştirilmesi, eğitimin ilerletilmesi, eşitlik ve çeşitlilik konusunda farkındalığın artırılması için yaptıkları faaliyetleri desteklemek için kuruldu. FTW, 2001’de ‘Yılın Avrupalı Kadını ve Nobel Barış Ödülü’ adayı Detta Regan’ın fikri eseri olup, ilk kez 2004 yılında Lübnan, Suriye ve Ürdün’de, bölgedeki şiddetin son bulması ve barış için tüm dünyadan 270 kadının katılımıyla gerçekleştirildi. 2008’de ise FTW İngiltere’de kayıtlı/resmi bir yardım kuruluşu oldu.


İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: E Asiye - Lili Abdulişi

Gürcistanlı Laz sanatçılarının seslendirdiği çok sesli Laz müziğine güzel bir örnek E Asiye-Lili Abd...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Tove Jansson

Fransız çizer Penelope Bagieu üzerlerindeki toplumsal baskıdan sıyrılarak hayatlarını istedikleri gi...

GÜNÜN RESMİ: Pazarda

Bir tablo insanı bu kadar gerçekliğin içine çeker mi? İrfan Önürmen’in Pazar tablosu tam da böyle bi...