GÜNÜN FİLMİ: Gizli Sayılar (Hidden Figures)
‘60’lar Amerika’sında NASA’da çalışan üç kadın matematikçinin kendilerini kanıtlamaya çalışma ve ayrımcılığa karşı bildikleri yoldan şaşmamalarını anlatan bir gerçek hikaye Gizli Sayılar.

Kadınlar yalnızca ev temizleyen, akşam kapıda eşlerini bekleyen, boy boy çocuk doğurup onları emzirip büyüten, evlerinde misafirler ağırlayan canlılar değildir. Bütün bunların yanında dünyayı değiştirip onun gidişatına yön verebilecek güçte varlıklardır. Yüzyıllar boyu süregelen erkek egemenliği altında ezilen bir cinsi hiçbir şeyin yıldıramadığını tarih sayfalarında görebildiğimiz kadar bunlara tanıklık etmiş bir nesiliz de aynı zamanda.

60’lı yılların Amerikasında geçen Gizli Sayılar (Hidden Figures) de kadının gücünü sınamaya kalkmanın boş bir uğraş olduğunu yüze çarpan etkili bir yaşanmış hikâye. Sadece kadın olmak bile değil; kadın ve siyah olmak. O yılların Amerikası için bir kadını her şeyin dışında tutmak için oldukça yeterli bir sebepti. Afro-Amerikan kesimin, hayatın her alanında geri planda tutulup onları bir hiç saydıkları yıllardan bahsediyoruz.

NASA’da çalışan üç kadın matematikçinin kendilerini kanıtlamaya çalışma ve yapılan haksızlıklara, ırkçı söylemlere karşı durarak bildikleri yoldan şaşmamalarını anlatıyor. Amerika’nın uzaya ilk gönderdiği astronotun ardında böyle güçlü duruşlu kadınların da emeğinin geçmiş olması, kadınları evde tutarak onlara ne kadar haksızlık edildiğinin de bir kanıtı niteliğinde.

Margot Lee Shetterly’nin aynı isimli kitabından uyarlama filmin yönetmen koltuğunda ise Theodore Melfi oturuyor. Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae ve Kevin Costner’ın başrolleri paylaşıyor.
Hidden Figures, alışa geldiğimiz izlenesi Hollywood tarzının yanında gerçek bir güç hikâyesi olmasıyla da akıllarda yer ediyor.

Kaynak: filmhafızası

İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Alice artık burada oturmuyor

Eskilerden bir film izleyip nostalji yapmaya ne dersiniz? 1974 yapımı ‘Alice artık burada oturmuyor’...

GÜNÜN FİLMİ: Zor bir karar

Cuma akşamınızı ödüllü bir sinema ile değerlendirmek ister misiniz? Kendi hayatı için zor bir kararı...