GÜNÜN FİLMİ: Kibritçi kız
Kibrit fabrikası işçisi İris’in zor hayatı...

Kibrit fabrikasında işçi olan İris’in yaşamı, kuzey kışı kadar sert ve soğuktur. Annesi ve üvey babasıyla, kira karşılığı birlikte yaşayan genç kadın fabrikada rutin, öldürücü bir iş temposuyla çalışır.

İris’in yaşamının her boyutunda insanlar arası uzaklık öylesine yoğun ve boğucudur ki, bizim içimiz de kahramanınki gibi giderek buz keser.

Andersen’in masalında, bir kibrit alevinde, mutluluk ve sıcaklık hayalinin peşindeki küçük kız gibi, İris de mutluluk hayalleri kuruyor, buz kesmiş kaderine karşı çıkmaya çalışıyor. Bir adama aşık oluyor. Ama o da hayatındaki her şey gibi taş kesilmiş. İris bu süreçten yenik çıkıyor. Giderek içi katılaşıyor, soğuk bir intikamla yaşamına ve çevresine duyduğu nefreti dışa vuruyor.

Aki Kaurismaki’nin Proletariat üçlemesinin son filmi olan The Match Factory Girl’ün (Kibritçi Kız) başrolünde otuz yılı aşkın bir süredir çeşitli filmlerinde rol verdiği Kati Outinen var. Filmde Kaurismaki’yle özdeşleşmiş olan kopuk ve hissiz oyunculuğun ağırlığıyla karşılaşacaksınız.

İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Bir Ayrılık (A Separation)

İran Yönetmen Asgar Farhadi’nin 2011 yapımı filmi olan Bir Ayrılık, Boşanmış bir orta sınıf İranlı ç...

GÜNÜN FİLMİ: Mr Gay Syria

Suriye’deki savaştan kaçan Mahmut ve Hüseyin’in hikayesi... Mr Gay Syria, onları bir araya getiren h...

GÜNÜN FİLMİ: Köpek

Acıları benzer olan birbirinden farklı birkaç karaktere ait hikâyelerden oluşan Köpek, İstanbul’un b...