GÜNÜN FİLMİ: Pride / Onur
Sene 1984. İngiltere, Margaret Thatcher’ın muhafazakar politikalarının etkisi altındadır. Bu politik atmosfer içinde ezilen başlıca gruplardan biri eşcinsellerdir. Bir diğeri ise; maden işçileri...

Thatcher yönetimi, 1984 yılında maden ocaklarını kapatma kararı alır. Binlerce maden işçisi artık işsizdir. Bu gelişmenin üzerine ülkede geniş çaplı bir madenci grevi başlar. “Onur” filmi bu dönemi, Londra’nın lezbiyen ve gey gençlerinin gözünden anlatmaya başlıyor. 

Filmin başında, Londra’da yaşayan Mark, çevresindeki lezbiyen ve gey arkadaşlarını madencilerin grevine destek olmaya ikna etmeye çalışırken onlara şunu soruyor: “Madencilerden kim nefret ediyor?” Thatcher yönetiminin, basının ve polisin, kendilerine cinsel yönelimleriyle ilgili uyguladıkları baskı yöntemlerinin benzerlerinin madenciler tarafında deneyimlendiğini gören gençler bir kampanya başlatmaya karar verir. Kendi çabalarıyla, kovalarla, sadece dışarıdan cinsel kimlikleri yüzünden karşılaştıkları tehditlerle değil aynı zamanda kendi topluluklarının da “işçi sevici” aşağılamalarıyla madenciler için yardım toplamaya çalışırlar. Zor olsa da yardımlarını kabul eden bir kasaba bulmanın sevinciyle Galler’e yola çıkarlar. Vardıkları kasaba süslü Londra sokaklarından çok farklıdır. Burada madenciler, onların ve ailelerinin hayatları hakkında birçok şey öğrenirler. Bunun yanı sıra madenciler de LGBTİ’ler hakkındaki önyargılarının çoğunu yıkarlar.

Kaynak: Evrensel.net - Cansu Ceylan


İlgili haberler
Bir garip mafya özentisi; Kürşat Mican LGBTİ+’lara...

2016 yılı Onur Yürüyüşleri öncesinde Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican LGBTİ+’lara y...

GÜNÜN İLKİ: Maden işçilerine kadın başkan

İsveç’te maden ve metal işkolunda örgütlü IF Metall Federasyonu’nda ilk kez bir kadın başkanlığa seç...

Sen de yürümeyi özlemedin mi?

Onur Haftası 19 Haziran'dan bu yana devam ediyor ve 25 Haziran'a kadar sürecek. Onur Haftası Komites...