GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Beth Moon
Yaklaşık 10 yılını dünyanın en uzun ve en nadir ağaçlarını günden güne fotoğraflayarak geçiren Beth Moon, bu kadim ağaçları gece vakti fotoğraflamaya girişti.

Beth Moon, alternatif baskı süreçlerine ilgi duyan, kendi kendini yetiştirmiş bir fotoğrafçı olmasına rağmen güzel sanatlar dalında da uzmanlaşmış bir kişiydi. Beth fotoğrafları için İngiltere’de olduğu süreçte öğrendiği platin baskıyı kullanıyordu. Büyük Britanya, Fransa, İtalya'da geniş çapta sergi açan Beth, ABD genelinde Londra, San Francisco, Verona ve Chicago'da kişisel sergiler düzenledi. Maine Fotoğraf Atölyelerinden Altın Işık Ödülü'nü kazanan Beth fotoğraf dergilerinde de oldukça geniş bir şekilde yer aldı.
Beth Moon 1956’da Wisconsin Neenah’da doğdu ve Wisconsin Üniversitesinde güzel sanatlar eğitimi aldı. Boyama, yaşam çizimi, heykel ve tasarımdaki sınıflar, yıllar sonra gelecek olan fotoğrafçılıktaki çalışmalarının temelini oluşturacaktı. Ağaca dair her şeye sevgi dolu bir ülke olan İngiltere'ye taşındığında, en eski ağaçların yoğun olduğu bir arazi ona yeni bir bakış açısı kattı. Beth, bu ağaçlardan etkilenerek onların portrelerinden bir seri hazırlamaya karar verdi. Fotografik tonalite ve mürekkep püskürtmeli baskının istikrarından memnun olmadığı için Beth, alternatif baskı yöntemleriyle denemeye, platin/paladyum baskısını öğrenmeye, vizyonu için ideal bir süreç başlattı. Kendi baskılarında da bu baskı tekniğini ustalaştırmaya ağırlık verdi.

Beth, “En uzun sürecek fotografik süreci kullanarak, yalnızca insan ve doğanın değil, fotoğrafın varlığını sürdürme konusu hakkında konuşmayı umuyorum. Her bir baskı için toprak platini ve paladyum metallerini karıştırarak, ağır suluboya kağıdına elle kaplanmış ve ışığa maruz bırakılmış bir renk karışımı yapıyorum. Nihai baskıyı oluşturmak için birçok adım var ve bunlar da benim için fotoğraf ekmek kadar önemli.” diyor. zamanın ve hayatta kalmanın ortak temasını çizen, fotoğraf konusu ve süreci eşleştiren bir platin baskısı yüzlerce yıl sürebilir.

all-about-photo.com'dan çevrilmiştir.

Ekmek ve Gül için çeviren: Berivan BALKAY

BethMoon’a ait olan fotoğraflardan birkaçını buraya bırakıyoruz…


İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFI: Korse işçisi kadınlar

1937 yılında Uluslararası Kadın Giyim İşçileri Sendikasının çağrısıyla New York'ya yapılan greve kor...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Naciye Hanım (Suman)

Müslüman kadın fotoğrafçıların ilki olan Naciye Hanım, kadınlara fotoğraf dersi vermesi açısından da...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Lisa Kristine

Modern köleliğe tanıklık eden fotoğraflar çeken dünyaca ünlü bir fotoğrafçı Lisa Kristine. Hayatının...