GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Catherine Leroy
Bugün Savaş fotoğrafçısı Catherine Leroy’un 11. ölüm yıldönümü. 60 yaşında hayata gözlerini yuman Leroy Vietnam Savaşı’nda çektiği fotoğraflarla tanınıyordu.

Fransa'da doğan Leroy, 1966’da Vietnam’daki Amerikan askerlerinin fotoğraflarını çekmek için Saygon’a tek gidiş bileti aldığında 22 yaşındaydı. Bir yıl sonra 173. Hava İndirme Tugayı’nın paraşütle yaptığı indirme harekatını izleyen tek gazeteciydi. 1968’de Vietnamlıların Ted saldırısı sırasında Leroy, Kuzey Vietnam askerleri tarafından esir alındı ve daha sonra Vietnam askerlerinin savaş sırasında çektiği fotoğrafları Life dergisinde yayımlandı.
Capa Ödülü aldı. Gamma ve Sipa ajansları için çalışan Leroy, daha sonra Associated Press ve United Press International haber ajansları için görev yaptı, fotoğrafları bütün dünyadaki gazete ve dergilerde yer aldı. 1967’de Vietnam Savaşı’nda çektiği fotoğraflar için George Polk Ödülü’nü alan Leroy, 1976’da Lübnan İç Savaşı sırasında çektiği fotoğraflarla Robert Capa Ödülü'nü alan ilk kadın gazeteci oldu. Leroy, 1972'de Ron Kovic ve diğer Vietnam savaşı karşıtlarını anlatan “Kayıp Müfreze Operasyonu'” adlı filmi çekti ve yönetti. Leroy, Vietnam’dan sonra Somali, Afganistan, Irak, İran ve Libya'daki çatışmaların fotoğrafını çekti. Trablusgarp’a Amerikan saldırısı sırasında çektiği ve Time dergisinde yayımlanan fotoğrafları için 1987’de Yılın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan Leroy, 2005 yılında “Ateş Altında: Vietnam'daki Büyük Fotoğrafçılar ve Yazarlar'” adlı bir kitap yayımladı. Leroy ayrıca Tony Clifton ile birlikte, İsrail ordusunun 1982’deki Beyrut kuşatması ile ilgili “Tanrı Ağladı” adlı kitabı yazdı.


İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFI: Korse işçisi kadınlar

1937 yılında Uluslararası Kadın Giyim İşçileri Sendikasının çağrısıyla New York'ya yapılan greve kor...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Naciye Hanım (Suman)

Müslüman kadın fotoğrafçıların ilki olan Naciye Hanım, kadınlara fotoğraf dersi vermesi açısından da...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Olimpiyat sergisindeki tek Tür...

Sporcu olarak katılamadığı olimpiyatlara fotoğrafçı olarak katıldı Mine Kasapoğlu, Lozan Olimpiyat M...