GÜNÜN FOTOĞRAFI: Miraz bebek, kelebek ve kuşları
Annesi ile tutuklu bulunan ve 7 aylıkken cezaevi ile tanışan Miraz bebek için annesi ve kadınlar cezaevi havalandırmasının duvarlarına kelebek ve kuş resimleri çizdi.

Annesi Gülistan Diken Akbaba ile Gebze Cezaevi'nde tutulan bir yaşındaki Miraz bebeğin görmek istediği kelebek ve kuşlar cezaevi duvarlarına çizildi.
Anne Akbaba ve diğer tutuklu kadınlar tarafından cezaevi havalandırmasının duvarlarına çizilen kelebek ve kuşların altında fotoğrafı çekilen Miraz bebeğin mutluluğu sosyal medyadan paylaşıldı.

Kapatılan BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) Maltepe İlçe Örgütü’nde 2011’de yöneticilik yapan Gülistan Diken Akbaba 19 Şubat tarihinde tutuklanmıştı. Akbaba 2013 yılında yargılandığı davadan yaklaşık bir buçuk yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. Devam eden mahkemesinden 6 yıl 3 ay ceza verilen Akbaba, bebeği Miraz ile tutuklanarak Bakırköy Kadın Cezaevi’ne gönderildi. Yargılamayı sürdüren 16. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Mehmet Ekinci ise 28 Ocak tarihinde “FETÖ üyeliği” gerekçesiyle tutuklandı. 2 Mart tarihinde cezaevinde ilaçlarının verilmediği Miraz bebek ve annesi Akbaba'nın serbest bırakılması için ailesi, Adalet Bakanlığına göndermek üzere change.org’ta imza kampanyası başlatmıştı.

Tüm kamuoyu Miraz bebek ve annesinin serbest bırakılmasını beklerken, 11 Nisan tarihinde Miraz bebek ve annesi Gebze Kadın Cezaevi’ne gönderildi. Cezaeviyle tanıştığında 7 aylık olan Miraz bebek, şimdi 17 aylık.

Türkiye’de Miraz bebeğinde içerisinde bulunduğu toplamda 667 bebek annesiyle birlikte cezaevinde bulunuyor.

Miraz’ın görmek istediği ancak cezaevi koşullarında mümkün olmayan kelebek ve kuşları, annesi cezaevi duvarlarına resmetti. Resimlerle Miraz’ın hayallerini gerçekleştiren anne Akbaba ve kadınlar, Miraz’ın mutluluk anlarının fotoğrafını çekerek dışarıya yolladı.

Kaynak: Jinnews.com

İlgili haberler
Adaletin öksüzleri: Miraz bebekler

Hapishanede annesi ile kalan Miraz, Roza ve isimlerini sayamadığım beş yüzün üzerinde çocuk, ebeveyn...

Miraz Bebek ve tüm tutuklu çocuklar için balon uçu...

Miraz bebeğinin 1. yaş günü için Gebze Cezaevi yönetimi içeride pasta kesilmesine izin vermemişti. M...

82 örgütten ‘Hapishanelerde Ücretsiz Ped İstiyoruz...

Kadın mahpuslar regl dönemlerinde pede ulaşamıyor. Sağlık haklarına ipotek konuyor. 82 örgütün ortak...