Seçim 2023
GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Adalet duruşu
Konservatuvar öğrencisi Aleyna Çelik Adalet Yürüyüşü’nden etkilenerek Avcılar Marmara Caddesi’nde ‘adalet duruşu’ performansı gerçekleştirdi. Çelik Adalet Tanrıçası Themis’in heykeli oldu.

Avcılar’daki Çığlık Sanat Atölyesi sanatçılarından Aleyna Çevik, Adalet Yürüyüşü’nden etkilenerek, adaleti simgeleyen Yunan mitolojisinde Uranüs ve Gaia'nın kızı olan adalet ve düzen tanrıçası ‘Themis’in ‘Heykel duruşu’ performansını gerçekleştirdi.
Konservatuvar 3’üncü sınıf öğrencisi Aleyna Çevik, Marmara Caddesi’nde bulunan ‘Deprem Anıtı’nın önünde yarım saat süreyle ‘Themis’ gibi gözleri kapalı, bir elinde terazi, diğerinde kılıç olduğu halde durdu. Heykelin diğer tarafında sokak müzisyenleri şarkılarını söylerken Aleyna Çevik’i görenlerin önemli bölümü canlı olup olmadığını ve ne yapmak istediğini anlayamadı. Vatandaşlar Çevik’in adaleti simgeleyen heykel performansını ilgi ile izledi.

MADENCİ EŞİNDEN, TEMİZLİK İŞÇİSİNE...
Daha önce de aynı yerde ‘Matmazel’,’ madenci eşi’, ‘Kemancı kız’, ‘Çanakkale Savaşı’na katılan Mehmetçiğin eşi’, ‘Sihirbaz’, ‘Temizlik işçisi’, ‘Demokrasi nöbetçisi’ gibi karakterlerin heykel duruşlarına ilişkin performans sergilediğini anlatın Aleyna Çevik şöyle konuştu:
Canlandırdığım adaleti simgeleyen tanrıça ‘Themis’in gözü kördür, terazinin kefesi hangi yöne ağır gelirse o yönde karar verir. Adaletin kılıcı keskindir. Ama maalesef ülkemizde ve dünyada böyle olmuyor. Adalet yerini bulmuyor. Masum insanlar tutuklanıyor, canından oluyor. Sanatçı olarak duyarlılık göstermemiz, insanları duyarlılığa davet etmemiz gerek. Bugün adalet adına büyük bir yürüyüş yapılıyor. Adalet kişi ayrımı yapmadan herkese, her zaman lazım.


İlgili haberler
Adalet tanrıçalarla tecelli etmez

Birçok yerde çıkar karşımıza, elinde terazisiyle adalet tanrıçası. Erkek üstünlüğünün kabul edildiği...

Adalet neden bir kadın adıdır?

Gerçek adalete giden yolun taşlarını döşemek, o adaletin temeline kadınların özgürlüğünü yerleştirme...

Kadınların ortak adalet yürüyüşü

Kadınlar bugün Gebze’de, dünya barışını savunan Pippa Bacca’nın katledildiği yerde buluşarak Adalet...