GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Çocuğun çişinden sadece anne sorumlu değil tabii !
Ankara’da bir AVM’de 'aile tuvaletleri' yapılmış. Hem anneler hem de babalar çocuklarını tuvalete götürebilsinler diye. Fotoğrafları bize ileten takipçimizden okuyun, niye günün güzel hareketi...

Ailece gittiğimiz bir AVM’de bizim çocuğun tuvaletinin gelmesiyle refleks olarak ayağa kalktım, babası çocuğun eşyalarını aldı ve biz anne-kız tuvaletin yolunu tuttuk. Sonra karşımızda bu manzara, ilk defa gördüğümden önce ‘Nasıl yani Aile WC’si mi?’ dedim kendi kendime, içeri girdiğimde bir adamın kızının tuvaletini yaptırdığını seslerinden fark ettim. Tuvalette küçük bir lavabo da vardı çocuklar için. Evet, onlar da bir birey, elbette kendi tuvaletleri de olacak lavaboları da. İşimiz bitti dışarı çıktık, ama ben kızımı babasına teslim edip geri döndüm ve bu fotoğrafları çektim sevinerek. Babasına da anlattım olayı ‘İyi artık ben de götürebileceğim” dedi.

Ankara Eryaman’da bir AVM’de çektiğim bir fotoğraftır bu. Bazı bebek bakım odalarında, emzirme odalarında çocuk tuvaletleri var, ancak oraya da erkekler giremiyor. Her yere yayılsın istiyoruz bu tuvaletlerden. Göre göre alışacağız, göstere göstere alıştıracağız. Zira çocukların her işlerini yalnızca annelerinin göreviymiş gibi üstelenmelerine, topluma bunun özellikle empoze edilmesine, erkeklerin de bunun arkasına sığınıp her işi kadınların üzerine atmasına bir dur demeli. Bebek, çocuk bakım işi kadına ait bir mesele değildir. Yalnızca bizim doğurabiliyor olmamız çocuğa hayatı boyunca yalnızca bizim bakacağımız anlamına gelmiyor. Bunu bilmeli ve yaşam alanlarını buna göre düzenlemeli. Üstelik görüldüğü gibi bu çok zor bir şey de değil.


İlgili haberler
GÜNÜN GÜZELİ: Sokakları örgüyle donatan kadın

‘Souter Stormers’ isimli örgü topluluğunun bir üyesi olan 104 yaşındaki Grace Brett, İskoçya’nın Sel...

GÜNÜN GÜZELİ: Onlarca kedi ve köpeğe bakan hurdacı...

Hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 62 yaşındaki Kamile Aydın, sattığı hurdalardan elde ettiği geli...

GÜNÜN GÜZELİ: Şehri güzelleştiren Agnes

Çek Cumhuriyeti’ndeki Louka kentinde yaşayan 90 yaşında Agnes, Kašpárková şehrini çizdiği resimlerle...