GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Sahada ‘ponpon kızlar’a veda
ALBA Berlin, kendi sahasında oynanan maçlarda artık ‘ponpon kızlar’ şovuna yer vermeyecek: ‘Genç kadınların görüntüsünün spor etkinliklerinde boşluk doldurmak için kullanmak zamanımıza uygun değil.’

Almanya Ligi BBL ve Turkish Airlines EuroLeague ekiplerinden ALBA Berlin, “ponpon kız” ya da “amigo kız” olarak da anılan dansçı kadınların artık takımın iç sahada oynadığı maçlarda yer almayacaklarını açıkladı ve gerekçe olarak bunun “artık zamanımıza uygun olmadığı” belirtildi.

‘GENÇ KADINLARIN ŞOVU BOŞ ZAMAN DOLDURMAK İÇİN KULLANILMAMALI’
ALBA Yönetici Direktörü, kulüp adına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ALBA dansçıları son 25 yılda harika bir iş çıkardılar. Farklı zamanlarda Avrupa’nın en iyi dans ekibi ödülünü aldılar. Dansçılar bunun için çok çalıştılar ve yorulmak bilmeden yeteneklerini takımımız ve salondaki taraftarlarımız için sergilediler. Bu bağlılık için minnetimi bildirmek ve kulübümüz adına can-ı gönülden teşekkür etmek isterim. Bununla birlikte genç kadınların görüntüsünün spor etkinliklerinde boşlukları ilgi çekici bir şekilde doldurmak için kullanılmalarının artık zamanımıza uygun olmadığı kanısına vardık. Hiç de az sayıda olmayan basketbolseverin ALBA dansçılarını özleyeceğinin farkındayız.
İç saha maçlarımızda erkekler basketbol oynuyorken kadınların aralarda eğlendirmek için dans ettiklerine dair bir algı yaratıldı. Kulübümüzdeki gerçeklik ise bundan farklı. Geniş gençlik programlarımız ile kız ve oğlan çocuklarına bu spora katılmak için ilham verdik. Gelecekte daha da fazla kadının basketbolcu ve rol model olmaları için teşvik etmek istiyoruz. Almanya’da hâli hazırda en büyük genç kız ve kadın basketbol liglerine sahibiz. Geçen yıl ilk kadın takımımız Bundesliga II’ye yükseldi. Bu dinamiği, kadın takımımızın birkaç yıl içerisinde Almanya şampiyonluğu için savaşması hedefiyle güçlendirecek ve benimseyeceğiz.”


İlgili haberler
Kız çocukları desteklenirse daha başarılı olur

Genç bir kadın Eda Çulha ve bu genç yaşında bir spor kulübü açmış. Aktif basketbol oynarken sağlık k...

GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Çocuğun çişinden sadece anne...

Ankara’da bir AVM’de 'aile tuvaletleri' yapılmış. Hem anneler hem de babalar çocuklarını tuvalete gö...

GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Erkeklerin kadınlardan daha...

Montgomery’in ilk oturumda ördüğü 38 santim kaşkolun yüzde 80’i kırmızı