GÜNÜN GÜZELİ: Filistin’in down sendromlu öğretmeni
Filistin’in taşı toprağı direnç ile dolu. Filistin’de kadınların, çocukların, engelli ve down sendromluların da huzur içinde yaşam kurma mücadelesi var. İşte onlara bir örnek: Heba Al-Shorafa

On yıllardır sürgünlerin, katliamların, kederin ve acının ama en çok da direnişin yaşandığı bir yer Filistin. Şu günlerde de katliam sonucu yüzlerce insanın ölümüne tanıklık ediyoruz. Ancak hep hatırda tutulması gereken bir direniş ve mücadelesi var Filistin’in. Topraklarını teslim etmeyen kadınların; zulme, sömürüye karşı direnen Leyla Halid’lerin, kadın gerillaların simgesi Delal Said el Mağribi’lerin, Filistin için ölen ilk kadın Fatma Gazel’lerin hikayelerini yenilediğimiz, hatırladığımız, hatırlattığımız gibi orada bir yaşamın filizlenmesine ışık tutan nice kadınları da görmek lazım. Saymakla, anlatmakla bitmez elbet ancak onlardan biri Gazze’de kendi imkansızlığını aşarak ‘olmazı, olur’ hale getiren Gazze’de çocukların umudu olan bir kadın: Heba Al-Shorafa.


Heba Al-Shorafa, Gazze'nin down sendromlu ilk kadın öğretmeni. Heba Al-Shorafa Gazze'de bir sağlık merkezinde eğitim alan down sendromlu çocuklardan biriydi. Ancak orada artık öğrencilik değil öğretmenlik yapıyor. Çocuklarla kurduğu ilişki ise oldukça güçlü. Sizce de Heba’nın bu büyük başarısı tüm insanlığa umut aşılayacak cinsten değil mi?

İlgili haberler
GÜNÜN ÇİZİMİ: Filistin’in Cesur Kızı

Karikatürist Carlos Latuff, İsrail askerlerince gözaltına alınan ‘Filistin’in Cesur Kızı’ lakabıyla...

GÜNÜN PORTRESİ: Delal Said el Mağribi

Filistinli kadınların işgale karşı mücadelede yerleri bambaşka... Bu kadınlardan birisi Delal Said e...

Yaşayan bir direniş; Leyla Halid

Leyla Halid, sadece Filistin davasının simgesel bir ismi değil aynı zamanda “zulme, sömürüye” karşı...