Seçim 2023
GÜNÜN GÜZELİ: ‘Masal yelekleri’ ile öğrencilerin eğitimine destek oluyor
Balıkesir Burhaniye’de emekli öğretmen Özden Tuna evde ördüğü yelek ve patikleri satarak, öğrencilere burs desteği sağlıyor. ‘Masal Yelekleri’ dediği el ürünleri 3 öğrencinin eğitim desteği oluyor.

Burhaniye Öğretmenler Mahallesi’nde emekli Matematik Öğretmeni Özen Tuna, evde ördüğü yelek, patik ve buna benzer ürünler ile burs veriyor. Türkiye’nin kaderinin eğitim düzeyinin artmasına bağlı olduğunu söyleyen emekli Matematik Öğretmeni Özen Tuna, bilinçli bir toplum olabilmek için eğitimin şart olduğunu söylüyor.

Evinde kendi emekleri ile ürettiklerini satarak 3 öğrenciye burs verdiğini söyleyen Tuna, “Ben doğma büyüme Burhaniyeliyim. Uzun yıllar Nadir Tolun okulunda öğretmenlik yaptıktan sonra tayinim İstanbul’a çıktı ve İstanbul’dan emekli oldum. Daha sonra memleketime gelerek eğitim için neler yapılacağını düşündüm. Böylece ekonomik düzeyleri zayıf olan 3 öğrenciye aylık olarak sattıklarımdan elde ettiğim geliri burs olarak veriyorum. Orta, lise ve üniversite öğrencisi olan 3 gencimize karınca kararınca yardım ediyorum. Evde yaptığım ürünleri yazlığa gelenlere, komşularımın tanıklarına satıyorum. Masal Yelekleri diye isimlendirdiğim el işi örgülerim de talep görüyor. Zaman zaman yurt dışından Amerika, Almanya, Fransa hatta Japonya’dan gelen misafirlerime de Masal Yeleklerimden sattım. Gönlümde olan burs verdiğim öğrenci sayısını önce 4’e, sonra da 5’e çıkarabilmek. Ömrüm yetiğince, elimden geldiğince gençlerimize destek olmak, onların eğitim hayatına katkıda bulunmak için Masal Yeleklerini örmeye devam edeceğim” diyor. 


İlgili haberler
GÜNÜN GÜZELİ: Kucağında herkese bir günaydını olan...

Doksanaltılılar Köprüsü’nde yüzünde eksilmeyen gülümsemesiyle insanlara ‘Günaydın’ diyen Aynur Kıraç...

GÜNÜN GÜZELİ: Güzellik yarışmasını down sendromlu...

Daha önce kilo, yaş, medeni durum, sağlık sorunu gibi kuralları olmayan bir güzellik yarışması duymu...

GÜNÜN GÜZELİ: 3 milyonluk ödülünü kadınlara, azınl...

Astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell kendisine verilen ödül parasını ‘yeterince temsil edilmemiş olan k...